• Wtyczki WordPress a wydajność bloga

    Wtyczki WordPress a wydajność bloga

    Wielu z nas, blogerów zastanawia się, jak optymalizować bloga, aby był on przyjazny zarówno dla czytelników, jak i wyszukiwarek. Ostatnio dostaję coraz więcej wiadomości e-mail, ile i jakie wtyczki powinno się zainstalować, aby blog nie był zbyt przeciążony.

    W tym artykule opiszę listę wtyczek WordPress, które używam na tym blogu oraz inne wtyczki alternatywne, które również możesz przetestować. Ilość wtyczek zależy od rodzaju strony, którą zamierzasz prowadzić.

    Na ministronach WordPress uruchamiam 6-8 wtyczek. Natomiast na blogu eksperckim (takim, jak ten) wtyczek zainstalowanych mam ponad 20. Natomiast na squeeze page tych wtyczek może być 2,3. Jednak można wskazać podstawowe wtyczki, bez których z pewnością będzie Ci trudniej prowadzić bloga. Jest to tak zwany rdzeń bloga.

    Podstawowe Wtyczki WordPress

    Optymalizacja SEO

    1. All in One SEO Pack – Optymalizuje Title oraz Meta Tagi dla każdego artykułu. Pełni ona główną rolę w informowaniu wyszukiwarek, co tak naprawdę przedstawia dany artykuł. Alternatywą może być Platinum Seo Pack. Jednak spełnia ona taką samą rolę, jak wtyczka, którą polecam.
    2. Google XML Sitemap – tworzy oraz optymalizuje mapę witryny. Odgrywa ona ważną rolę w optymalizacji.
    3. Google Analyticator. Ułatwia w znacznym stopniu integrację z Google Analytics. Wystarczy tylko zsynchronizować Google Analytics z blogiem WordPress za pomocą jednego kliknięcia.

    Zwiększanie ruchu na stronie

    1. cbnet Ping Optimizer lub MaxblogPress Ping Optimizer. Obie wtyczki odpowiadają za optymalizację pingowania. Wbrew pozorom – pingowanie jest BARDZO WAŻNĄ czynnością, do której na razie w Polsce mało kto przywiązuje wagę. Jeśli właściwie zastosujesz strategię „blog and ping”, na pewno zdziwisz się rezultatami 😉 A w blogowaniu pingowanie odgrywa poważną rolę, bo chyba nie myślisz pozycjonować każdego artykułu? 😛
    2. Sociable Polska Edycja – wtyczka ta pozwala dodać Tobie oraz czytelnikom bloga do wielu stron Social Mediów – w tym polskich. Część „expertów” uważa ją za bezużyteczną – widocznie ich czytelnicy nie korzystają z social mediów 😀
    3. Permalinks Moved Permanently – W kilku słowach; Przekierowuje czytelnika na poprawny artykuł. Kiedy zmienisz link jakiegoś artykułu – a wyszukiwarki jeszcze nie zreindeksowały wpisu, potencjalny czytelnik, po kliknięciu w link trafi na błąd 404. Na szczęście ktoś napisał wtyczkę PMP, która automatycznie tworzy przekierowanie 301, co pozwala czytelnikowi trafić do źródła. Szczególnie przydatna przy zmianach struktury linków na blogu. Nie musisz bać się, że stracisz PR, czy odwiedzających.
    4. FB Like, lub Facebook Like Button. Obie wtyczki dają możliwość dodawania buttonów Lubię To! Różnica jest taka, że FB like jest bardzo prosta w konfiguracji. Praktycznie nie trzeba nic konfigurować.

    Bezpieczeństwo WordPress

    1. Akisment – wtyczka dołączona do instalacji WordPress i jest absolutnie najważniejsza. Radzi sobie ze spamem, jak żadna inna. Na kilkudziesięciu stronach, które posiadam – sprawuje się znakomicie.
    2. WordPress Database Backup – daje nam możliwość automatyzacji back-upów. Dzięki niej możemy być spokojnie o swoje dane.
    3. SI CAPTCHA Anti-Spam – wtyczka bardzo frustrująca, aczkolwiek przydatna, kiedy posiadamy duży ruch i widzimy, że Akisment nie radzi sobie ze spamem. Ja raczej staram się ją omijać – jednak chętnie korzystam z niej, jeśli chodzi o formularze.

    Wydajność

    1. W3 Total Cache – Jeśli posiadasz już rozbudowanego bloga, oraz wydaje Ci się, że twoja strona powoli działa, koniecznie zainstaluj właśnie tą wtyczkę. Jeśli chodzi o Cache, możesz również spróbować WP- Cache oraz WP Super Cache. Ja używałem WP Super Cache przez 2 lata, między innymi na tym blogu. Jednak W3 Total Cache jest o wiele wydajniejsza przynajmniej na moich blogach.

    Powyższe wtyczki uważam za bardzo dobre i część z nich używam regularnie na każdym blogu. Jednak jest wiele wtyczek, które pomagają mi oraz czytelnikom odnaleźć się na blogu. Mam nadzieję, że pomogą również Tobie.

    Poniżej zamieszczam pełną listę wtyczek, które używam wymiennie na moim blogu (ich funkcje i działanie opisuję na swoim blogu Wtyczki – WordPress).

    Pełna lista wtyczek, które używałem w 2011 roku

    Optymalizacja SEO

    1. All in One SEO Pack / WordPress SEO by Yoast
    2. cbnet Ping Optimizer
    3. Google XML Sitemaps
    4. Permalinks Moved Permanently

    Generowanie ruchu na stronie

    1. FBLike
    2. Most Commented Widget
    3. Yet Another Related Posts Plugin
    4. Related Posts Slider
    5. Sociable Polska Edycja
    6. Subscribe To Comments

    Wydajność i Bezpieczeństwo

    1. W3 Total Cache
    2. Akismet
    3. WordPress Database Backup
    4. WordPress Importer

    Nawigacja oraz Integracja

    1. AJAX Comment Preview
    2. Edit Comments
    3. CommentLuv
    4. Fast Secure Contact Form
    5. FeedBurner FeedSmith
    6. GoCodes
    7. NextGEN Gallery
    8. Social Slider
    9. WP-PageNavi

    Wyskakujące okieno (PopUp)

    1. Wplapdance
    2. PopUp Domination

    Statystyki

    1. WordPress.com Stats
    2. Google Analyticator
  • Wtyczki Społecznościowe w WordPress

    Wtyczki Społecznościowe w WordPress

    Wiele osób na moim blogu pyta, jak udostępniać swoje treści w serwisach społecznościowych. Dlatego opublikowałem kilka wtyczek, rozwiązań do udostępniania i dzielenia się swoimi postami na portalach społecznościowych.

    1. Sociable – wersja polska

    Jest to dodatek do angielskiej wersji SOCIABLE. Dodaje takie serwisy, jak:

    • Blip
    • Co-Robie.pl
    • Flaker
    • Grono
    • Kciuk.pl
    • OSnews.pl
    • Pinger
    • Spis.pl
    • Śledzik
    • vala.pl
    • Wahacz.pl
    • Wykop ( standardowo z Sociable)

    Ukazała się również nowa wtyczka Sociable Polska Edycja, która dodatkowo dodaje więcej polskich serwisów. Ta wersja wtyczki jest o wiele wygodniejsza, ponieważ nie trzeba instalować dodatkowo angielskiej wersji Sociable. W tym wypadku jedyne, co musimy zrobić, to zainstalować i uruchomić wtyczkę 😉

    2. Wtyczka Społecznościowa Facebooka

    Przydatna dla tych, którzy mają swój FanPage na facebooku. Aby umieścić ją na blogu wordpress, nie musisz instalować żadnej wtyczki, wystarczy, że skorzystasz z pluginu facebooka, który wygeneruje automatycznie dla Ciebie kod, który potem możesz wkleić na stronie, czy w widgetach.

    Jeśli nie chcesz bawić się z kodem, możesz zainstalować wtyczkę Facebook Like Box Widget wybierając z panelu Wtyczki->dodaj nową i wyszukaj facebook like box widget.

    3. Twitter

    Jeśli używasz Twittera i chcesz dać możliwość twoim czytelnikom udostępniać twoje wpisy u siebie, na twitterze, skorzystaj z wtyczki Tweet This. Prosta wtyczka, która dodaje ikonę twittera do każdego wpisu, czy strony.

    Jeśli chcesz wysyłać wpisy z WordPress’a na Twitter – zainstaluj wtyczkę WP to Twitter.

    Wtyczek do Twittera jest na prawdę mnóstwo. Opisane przeze mnie rozwiązania nie są jedyne. Możesz poszukać wtyczek za pomocą wyszukiwarki wordpress’a i wybrać sobie te najbardziej odpowiedznie dla ciebie.

    Jeśli używasz jakiejś innej wtyczki, podziel się z nami w komentarzu.

  • Formularz kontaktowy WordPress

    Formularz kontaktowy WordPress

    Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważną stroną na blogu jest strona kontakt. Jest ona jedną z niezbędnych stron na twoim blogu. Ułatwia twoim czytelnikom dotarcie do ciebie, skontaktowanie się z tobą. Pamiętam, jak bardzo się denerwowałem, kiedy chciałem o coś zapytać pewnego blogera i za nic w świecie nie mogłem znaleźć informacji, jak się z nim skontaktować, czy w ogóle znaleźć informację o nim.

    Strona kontaktowa jest sporym ułatwieniem dla twoich czytelników, czy w przypadku komercyjnej strony – klientów. 

    Kontakt na blogu jest również źródłem wiarygodności twojego bloga. Przekonuje czytelników, że nie boisz się konwersacji, jesteś pewny co do wpisów pisanych na blogu, co zwiększa twoją autentyczność.

    Jeśli tworzysz stronę kontakt, najlepiej podaj swój e-mail, skype lub gg. Niebanalnym rozwiązaniem może być również  formularz kontaktowy. Przykład strony kontaktowej możesz znaleźć na moim blogu (https://netbloger.pl/kontakt).

    Contact Form 7 – Formularz Kontaktowy WordPress

    Jedną z najlepszych wtyczek kontaktowych w WordPress jest Contact Form 7. Aby zainstalować wtyczkę, przejdź na stronę WtyczkiDodaj nową.

    W polu wyszukiwania wpisz Contact Form 7 i zainstaluj ją.

    Wtyczka jest na tyle popularna, że posiada również polską wersję językową. Daje ona możliwość uruchomienia na blogu dowolną liczbę formularzy jednocześnie. Posiada również ochronę antyspamową (Akismet oraz CAPTCHA), którą możesz oczywiście kontrolować.

    Wtyczka jest bardzo prosta i łatwa w użyciu. Wystarczy tylko skopiować kod i wkleić go na stronie, we wpisie lub w widżecie. Możesz dowolnie konfigurować wtyczkę według własnych potrzeb. Masz możliwość dodawania tagów, check boksów, radio boksów itp. Wtyczka oferuje również otrzymywania wiadomości z formularza umieszczonego na stronie na dwa różne adresy email.

    Dodatkowo, możesz ustawić własne wiadomości z podziękowaniem za dodanie wiadomości itd. Wtyczka również łatwo integruje się z przeróżnymi wtyczkiami (na przykład z programami partnerskimi) dzięki czemu możesz przyjmować i zliczać leady.

    Jest to bardzo prosta w konfiguracji wtyczka, która posiada wiele przydatnych funkcji. Opis wtyczki znajdziesz na stronie , gdzie możesz ją pobrać i zainstalować na swoim blogu.Jeśli nie wiesz, jak instalować wtyczki, zapisz się na darmowy, emailowy kurs wordpress dla zielonych, lub przeczytaj wpis Jak instalować wtyczki.

    Jednak moją ulubioną wtyczką jest płatna wtyczka – Gravity Forms. Posiada ona o wiele szersze zastosowanie, które opiszę w osobnym artykule. Przykład działania wtyczki Gravity Forms możesz zobaczyć na stronie kontaktowej (obecnie na stronie kontaktowej używam wtyczki WP Forms – aktualizacja 02.2025).

  • All-In-One-SEO Pack

    ,
    All-In-One-SEO Pack

    All-In-One-SEO Pack jest bardzo ważną częścią SEO, czyli odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu. Wtyczka tworzy w twoim blogu title tagi i metatagi tak, aby zawierały słowa kluczowe i opisy, które możesz konfigurować wewnątrz wtyczki jak również podczas dodawania wpisów i podstron.

    Aby zainstalować wtyczkę, zaloguj się do panelu administracyjnego i w z Menu Wtyczki wybierz Dodaj nową. Dalej w pustym polu wpisz All in One SEO pack, po czym kliknij szukaj wtyczek. Znajdź ją i kliknij Zainstaluj (po prawej stronie w kolumnie Działania).

    Wyskoczy ci okno ze szczegółowymi informacjami. Możesz ją pobrać na dysk i wgrać na serwer. Wygodniej jednak jest załatwić to wewnątrz. W tym celu kliknij Zainstaluj na pomarańczowym tle i poczekaj na zakończenie pracy przez instalatora. Po pomyślnej instalacji wybierz Włącz wtyczkę. Teraz twoja wtyczka jest włączona i powinna działać poprawnie.

    Prawdopodobnie wyskoczy ci komunikat:

    Kliknij w link the admin page lub wejdź w Ustawienia i wybierz All in One SEO.

    Zobaczysz panel administracyjny wtyczki, gdzie można ją konfigurować. W miejscu plugin status zaznacz Enabled aby ją włączyć.

    Dalej, w znacznikach Home Title: wpisz tutaj tytuł twojego bloga.

    Natomiast w znacznikach Home Description wpisz opis twojego bloga, jaki będzie wyświetlany w przeglądarce.

    W polu Home Keywords wpisz słowa kluczowe twojego bloga.

    Na tym etapie możesz zakończyć podstawową konfigurację. Oczywiście możesz zaznaczyć również aby kategorie czy tagi były używane jako meta keywords, jednak podstawowa konfiguracja obejmuje Tytuł bloga, opis oraz słowa kluczowe.

  • Instalacja i konfiguracja wtyczek

    Instalacja i konfiguracja wtyczek

    Instalacja wtyczek do WordPressa jest niezbędna, jeśli chcesz mieć przyzwoitego bloga. WordPress dysponuje gigantyczną ilością wtyczek na bardzo różne tematy. Krótko mówiąc, dobre wtyczki do WordPressa to podstawa, a jest ich całe mnóstwo.

    Aby zainstalować jakąś wtyczkę, zaloguj się do panelu administracyjnego poprzez link http://twojastrona/wp-login.php i wybierz zakładkę Wtyczki. Rozwinie ci się miniaturowe menu, gdzie możesz wybrać opcje takie jak:

    Zainstalowane – wyświetla wtyczki zainstalowane w WordPressie lecz niekoniecznie muszą być one włączone. Tutaj możesz włączać i wyłączać wtyczki oraz je usuwać.

    Dodaj nową – jeśli chcesz zainstalować jakąś wtyczkę, wybierz właśnie tę opcję. Zobaczysz u góry menu spośród którego możesz wybrać, co chcesz zrobić. W polu szukaj wpisujesz wtyczkę, która cię interesuje i klikasz szukaj wtyczek, po czym wybierasz opcję zainstaluj. Po prawej stronie od opcji Szukaj zauważ opcję Wyślij na serwer. Skorzystaj z niej, kiedy chcesz zainstalować wtyczkę z dysku. Pamiętaj jednak, że musi być ona w formacie .zip aby móc ją wysłać na serwer. Dalej na prawo zobaczysz polecane( wyświetla polecane wtyczki), popularne, najnowsze oraz ostatnio zaukualizowane. Jeśli chcesz wybrać coś dla siebie, możesz poszperać za różnymi wtyczkami.

    Kolejną opcją jest Edytor – możesz tutaj edytować kod wtyczek. W opcji wybierz taką, która cię interesuje.

    Teraz, kiedy wiesz, jak instalować wtyczki, zobacz jak je konfigurować na przykładzie wtyczki All in one SEO Pack.

  • Edytor WYSIWYG dla WordPress – FCKEditor

    Edytor WYSIWYG dla WordPress – FCKEditor

    FCKEditor – był to zaawansowany edytor WYSIWYG ( What You See Is What You Get ) stworzony dla WordPress. FCKeditor był wizualnym edytorem HTML rozpowszechnianym na licencji Open Source, który pozwalał na łatwe wprowadzanie tekstu za pomocą interfejsu przypominającego programy typu Microsoft Word.

    Usprawniał on pisanie wpisów, ponieważ miał więcej opcji od standardowego edytora. Istnieje oczywiście możliwość wklejenia tekstu z programu Microsoft Word.

    Aby go zainstalować, potrzebujesz wtyczki Dean’s FCKEditor For WordPress. Możesz ją pobrać TUTAJ i wgrać na serwer do katalogu wp-content/plugins lub zainstalować ją stosując kilka prostych kroków:

    1. Przejdź do swojego panelu administracyjnego na twoim blogu i wybierz Wtyczki i Dodaj nową

    2. Przejdź do pola szukaj i wpisz FCKEditor a następnie kliknij szukaj wtyczek. Wyświetlą ci się wyniki wyszukiwania. Poszukaj tam wtyczki Dean’s FCKEditor For WordPress w najnowszej wersji (aktualnie 3.3.1).

    Po prawej stronie znajdź w kolumnie działania przycisk Zainstaluj i kliknij. Wyskoczą ci szczegółowe informacje na temat wtyczki. Wybierz zainstaluj.

    Poczekaj, aż WordPress zainstaluje wtyczkę, po czym kliknij w zarządzaniu wtyczkami Aktywuj wtyczkę.

    Gratulacje, właśnie zainstalowałeś FCKEditor i możesz go swobodnie używać. Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał zrezygnować, wyłącz wtyczkę, a FCKEditor się wyłączy.