Wtyczki WordPress a Optymalizacja

Wielu z nas, blogerów zastanawia się, jak optymalizować bloga, aby był on przyjazny zarówno dla czytelników, jak i wyszukiwarek. Ostatnio dostaję coraz więcej wiadomości e-mail, ile i jakie wtyczki powinno się zainstalować, aby blog nie był zbyt przeciążony.
W tym artykule opiszę listę wtyczek WordPress, które używam na tym blogu oraz inne wtyczki alternatywne, które również możesz przetestować. Ilość wtyczek zależy od rodzaju strony, którą zamierzasz prowadzić. Na ministronach WordPress uruchamiam 6-8 wtyczek. Natomiast na blogu eksperckim (takim, jak ten) wtyczek zainstalowanych mam ponad 20. Natomiast na squeeze page tych wtyczek może być 2,3. Jednak można wskazać podstawowe wtyczki, bez których z pewnością będzie Ci trudniej prowadzić bloga. Jest to tak zwany rdzeń bloga.

Podstawowe Wtyczki WordPress

Optymalizacja SEO

  1. All in One SEO Pack – Optymalizuje Title oraz Meta Tagi dla każdego artykułu. Pełni ona główną rolę w informowaniu wyszukiwarek, co tak naprawdę przedstawia dany artykuł. Alternatywą może być Platinum Seo Pack. Jednak spełnia ona taką samą rolę, jak wtyczka, którą polecam.
  2. Google XML Sitemap – tworzy oraz optymalizuje mapę witryny. Odgrywa ona ważną rolę w optymalizacji.
  3. Google Analyticator. Ułatwia w znacznym stopniu integrację z Google Analytics. Wystarczy tylko zsynchronizować Google Analytics z blogiem WordPress za pomocą jednego kliknięcia.

Zwiększanie Trafficu ( ruchu na stronie)

  1. cbnet Ping Optimizer lub MaxblogPress Ping Optimizer. Obie wtyczki odpowiadają za optymalizację pingowania. Wbrew pozorom – pingowanie jest BARDZO WAŻNĄ czynnością, do której na razie w Polsce mało kto przywiązuje wagę. Jeśli właściwie zastosujesz strategię „blog and ping”, na pewno zdziwisz się rezultatami 😉 A w blogowaniu pingowanie odgrywa poważną rolę, bo chyba nie myślisz pozycjonować każdego artykułu? 😛
  2. Sociable Polska Edycja – wtyczka ta pozwala dodać Tobie oraz czytelnikom bloga do wielu stron Social Mediów – w tym polskich. Część „expertów” uważa ją za bezużyteczną – widocznie ich czytelnicy nie korzystają z social mediów 😀
  3. Permalinks Moved Permanently – W kilku słowach; Przekierowuje czytelnika na poprawny artykuł. Kiedy zmienisz link jakiegoś artykułu – a wyszukiwarki jeszcze nie zreindeksowały wpisu, potencjalny czytelnik, po kliknięciu w link trafi na błąd 404. Na szczęście ktoś napisał wtyczkę PMP, która automatycznie tworzy przekierowanie 301, co pozwala czytelnikowi trafić do źródła. Szczególnie przydatna przy zmianach struktury linków na blogu. Nie musisz bać się, że stracisz PR, czy odwiedzających.
  4. FB Like, lub Facebook Like Button. Obie wtyczki dają możliwość dodawania buttonów Lubię To! Różnica jest taka, że FB like jest bardzo prosta w konfiguracji. Praktycznie nie trzeba nic konfigurować.

Ochrona WordPress

  1. Akisment – wtyczka dołączona do instalacji WordPress i jest absolutnie najważniejsza. Radzi sobie ze spamem, jak żadna inna. Na kilkudziesięciu stronach, które posiadam – sprawuje się znakomicie.
  2. WordPress Database Backup – daje nam możliwość automatyzacji back-upów. Dzięki niej możemy być spokojnie o swoje dane.
  3. SI CAPTCHA Anti-Spam – wtyczka bardzo frustrująca, aczkolwiek przydatna, kiedy posiadamy duży ruch i widzimy, że Akisment nie radzi sobie ze spamem. Ja raczej staram się ją omijać – jednak chętnie korzystam z niej, jeśli chodzi o formularze.
  4. Wydajność
  1. W3 Total Cache – Jeśli posiadasz już rozbudowanego bloga, oraz wydaje Ci się, że twoja strona powoli działa, koniecznie zainstaluj właśnie tą wtyczkę. Jeśli chodzi o Cache, możesz również spróbować WP- Cache oraz WP Super Cache. Ja używałem WP Super Cache przez 2 lata, między innymi na tym blogu. Jednak W3 Total Cache jest o wiele wydajniejsza przynajmniej na moich blogach.

Więcej informacji o wtyczkach i ich zastosowaniu, instalacji oraz konfiguracji znajdziesz w sekcji:
Wtyczki WordPress –http://wtyczki.netbloger.eu

Powyższe wtyczki uważam za bardzo dobre i część z nich używam regularnie na każdym blogu. Jednak jest wiele wtyczek, które pomagają mi oraz czytelnikom odnaleźć się na blogu. Mam nadzieję, że pomogą również Tobie.
Poniżej zamieszczam pełną listę wtyczek, które używam wymiennie na moim blogu (ich funkcje i działanie opisuję na swoim blogu Wtyczki – WordPress).
Optymalizacja SEO

  1. All in One SEO Pack / WordPress SEO by Yoast
  2. cbnet Ping Optimizer
  3. Google XML Sitemaps
  4. Permalinks Moved Permanently

Traffic Generation*

  1. FBLike
  2. Most Commented Widget
  3. Yet Another Related Posts Plugin
  4. Related Posts Slider
  5. Sociable Polska Edycja
  6. Subscribe To Comments

Wydajność i Bezpieczeństwo

  1. W3 Total Cache
  2. Akismet
  3. WordPress Database Backup
  4. WordPress Importer

Nawigacja oraz Integracja

  1. AJAX Comment Preview
  2. Edit Comments
  3. CommentLuv
  4. Fast Secure Contact Form
  5. FeedBurner FeedSmith
  6. GoCodes
  7. NextGEN Gallery
  8. Social Slider
  9. WP-PageNavi

Wyskakujące okieno (PopUp)

    1. Wplapdance
    2. PopUp Domination

Statystyki

  1. WordPress.com Stats
  2. Google Analyticator
Udostępnij

Zobacz również:

9 Responses

  1. Pytanie: Related Posts Slider odpowiada za powiązane wpisy te w ramkach (ładne) czy te niżej, pod sociable, wypunktowane?
    Rozszerzając – powiązane w 'ramkach’ to wtyczka czy część integralna szablonu?
    I po co dwa razy powiązane :)?

  2. Related Posts Slider odpowiada za powiązane wpisy w RAMKACH. Lecz działa wspólnie z wtyczką YARPP, dlatego wyświetlają się obydwie ;). Na pewno istnieje możliwość ustawienia, aby wyświetlała się jedna, lecz ciągle mam coś ważniejszego do zrobienia, niż ustawienie related post 😛

  3. ou, szkoda, że Related Post Slider jest oparty na YARPP albo WordPress Related Posts, bo żaden z nich nie ma manualnej kontroli nad powiązanymi wpisami, jedynie oparte na tagach lub algorytmach przeszukujących treści.
    Niesamowite, że tego typu pluginy są albo ładne albo manualne ale w postaci zwykłego wylistowania. Nikt nie zrobił jeszcze 2w1 :/

  4. Mam pytanie nt. konfiguracji Google XML Sitemap. Aby uniknąć Duplicate Content opcje budowy mapy strony (Zawiera kategorie, Zawiera archiwa, Zawiera strony autorów, Zawiera strony tagów) mają być odznaczone, tak?
    Poza tym chciałbym jeszcze zapytać, czy korzystanie z mapy, ktorą robi ww. plugin + sitemap jako strona ma sens? Czy wystarczy tylko sitemapa z pluginu?
    Pozdrawiam

  5. WordPress niby ma wszystko ale w praktyce trzeba instalować jakieś dodatki poprawiające to co już jest, bo nie działa jakbyśmy chcieli, np. stronicowanie archiwów i kategorii, skopany canonical w stronicowaniu komentarzy, wyświetlanie wersji CMSa, pingowanie przy byle poprawce postu etc. W ostatnim przypadku także polecam cbnet Ping Optimizer

  6. Mam zainstalowaną wtyczkę SEO Yoast tam znajduje się XML sitemap, natomiast ja wcześniej miałem zainstalowaną wtyczkę Sitemap XML. Teraz mam pytanie czy te wtyczki mogą w jakiś sposób źle na siebie wpływać zaznaczam, że wtyczkę Siemap XML wcześniej wyłączyłem a we wtyczce SEO Yoast jest włączona, a wcześniej miałem zainstalowaną wtyczkę All in one seo pack.
    pozdrawiam Sylwek

    1. Dzisiaj obejrzałem twf3j film na temat itanslacji wtyczki All In One Seo. Ja sugerując się poradami na innym blogu zainstalowałem trochę inną wtyczkę Platinum SEO Pack. I teraz mam dylemat z ktf3rej mam skorzystać. Jakie są rf3żnice między tymi wtyczkami? W sumie bardziej jestem skłonny zainstalować wtyczkę polecaną przez Ciebie bo wygląda na dużo prostszą w obsłudze dla początkującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.