Maskowanie Linków Partnerskich oraz Skracanie Adresów

Dziś pokażę Ci, jak w szybko i bez niepotrzebnych problemów skracać oraz maskować linki, które wysyłamy swoim znajomym, czy też umieszczamy na swoim blogu. Czasem potrzebujemy zamaskować linki partnerskie. Sposobów na maskowanie linków partnerskich jest sporo. Mogą to być ręcznie wykonywane skrypty, przekierowania php, specjalne serwisy typu tnij.org itd. W tym artykule przedstawię Ci najlepsze, według mnie i najszybsze maskowanie linków.
Skracanie adresów za pomocą przekierowania php opisałem w osobnym artykule.
Jeśli używasz WordPress, maskowanie linków będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze. A to za sprawą genialnej w swojej prostocie wtyczki GoCodes. Jest ona najczęściej używaną wtyczką, jeśli chodzi o skracanie adresów. Cała konfiguracja zajmuje zaledwie parę minut, ale opiszę ją dokładnie, abyś nie miał z nią żadnych problemów. Wtyczką możesz zarządzać z Panelu Administracyjnym w WordPress. Wtyczka dodatkowo prowadzi statystyki kliknięć w skrócony link. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza, jeśli mamy na celu ukrywanie linków partnerskich.

Maskowanie Linków – GoCodes

1. Instalacja wtyczki

Aby zainstalować wtyczkę, wybierz za panelu bocznego zakładkę Wtyczki -> Dodaj Nową.
Następnie w polu wyszukiwania wpisz GoCodes. W rezultatach wyszukiwania znajdź wtyczkę GoCodes i kliknij Zainstaluj. Kiedy proces instalacji się zakończy, włącz wtyczkę.

2. Konfiguracja wtyczki GoCodes

Aby skonfigurować wtyczkę wybierz z bocznego panelu WordPress opcję Ustawienia -> GoCodes. Powinieneś zobaczyć ustawienia wtyczki, jak u mnie poniżej.

Maskowanie Linków – SCREENSHOT #1

W Polu URL Trigger zmień go na wyraz, który będzie częścią naszego skróconego adresu. Ja zmieniłem sobie na url. Zobacz na przykładzie, jak będzie wyglądał skrócony adres

https://netbloger.pl/url/ninjaaffiliate

Właśnie część linku zaznaczona na czerwono, to URL Trigger. Możesz sobie ustawić, jaki tylko chcesz. W moim wypadku jest to url, ale równie dobrze może być link, dalej, przejdz, link itp. Zaznacz również pole nofollow (przykład powyżej).
Na końcu zapisz ustawienia. Wtyczka jest skonfigurowana i gotowa do użytku. Gdzie zatem mogę skracać i maskować moje swoje linki? Zarządzanie wtyczką dostępne jest w zakładce Narzędzia.

3. Skracanie adresów za pomocą GoCodes

Jeśli zainstalowałeś i poprawnie skonfigurowałeś wtyczkę, wybierz teraz z bocznego menu Narządzia -> GoCodes. Powinieneś zobaczyć takie opcje, jak na przykładzie poniżej.

Maskowanie Linków – SCREENSHOT #2

Na czerwono zaznaczyłem, gdzie i co trzeba wpisać, aby skrócony adres działał poprawnie. Znowu posłużę się przykładem mojego linku:

https://netbloger.pl/url/ninjaaffiliate

U samej góry zobaczysz Redirection Key. Jest to słowo, czy fraza, która będzie widoczna po url. Na przykładzie powyżej będzie to ninjaaffiliate. Zazwyczaj wpisujemy tutaj krótki tytuł jakiegoś pliku, książki czy artykułu.
Natomiast w polu Target URL wpisz oryginalny link, adres docelowy. Załóżmy, że chcemy wysłać skrócony adres artykułu na Onecie:
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/katastrofa-smolenska/znamy-wynik-oblotu-automat-nie-zadzialal-w-smolens,1,4243049,wiadomosc.html
Chcemy jednak, aby w link wyglądał tak :
http://twojadomena.pl/url/raport-onet
Zatem w Redirection Key wpisujemy raport-onet, natomiast jako Target URL wpisujemy docelowy adres wiadomości na Onecie.
Jeśli chcemy prowadzić statystyki ukrytych adresów, zaznacz również pole Count hits. Na koniec kliknij Add Redirect.
Twój link powinien działać bez zarzutu. Zawsze możesz sprawdzić, czy wszystko jest OK. Jeśli chcesz coś zmienić, możesz również edytować link, lub całkowicie go usunąć. Myślę, że nie masz problemów ze zrozumieniem mojego tutorialu. Jeśli jednak nie możesz sobie poradzić, podziel się z nami w komentarzu, lub zapytaj mnie korzystając z formularza https://netbloger.pl/zadaj-pytanie

Udostępnij

Zobacz również:

10 Responses

 1. Witam, bardzo ciekawa wtyczka :). Zauważyłem, że linki skracane przez serwisy typu bit.ly i podobne często pojawiają się w Spamie mimo, że chcemy wysłać naprawdę cenną wiadomość. Dlatego jeszcze bardziej warto korzystać z tej wtyczki 🙂
  Pozdrawiam

 2. Witam,
  Z zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł. Zainstalowalam sobie wtycznę GoCodes na moim wordpressie. Skonfigurowałam tak jak opisane powyżej. Zapisałam ustawienie, dodałam klucz (skrócony tytuł), podałam link gdzie ma przekierowywać, kliknęłam Add redirect… i nie działa. Jak wklejam link do przeglądarki, zwraca mi błąd i nie znajduje strony.
  Nie wiem co zrobiłam źle, bo wydawało mi się, że obsługa wtyczki jest banalna.
  Poprosze o pomoc

  1. Sprawdź, jakie ustawienia masz w Bezpośrednich Odnośnikach.
   Gocodes nie będzie poprawnie działało z systemem linków link.pl/?p=xxx .
   Spróbuj zmienić system linków na przyjazne linki

  1. U siebie również to zauważyłem. Prawdopodobnie nie została zaktualizowana do WP 3+ (Last Updated: 2009-6-13) i możliwe, że dlatego nie ma jej w wyszukiwarce WordPress’a.
   Spróbuj pobrać bezpośrednio ze strony WordPress’a:
   http://wordpress.org/extend/plugins/gocodes/
   A potem wrzuć przez FTP do katalogu /wp-config/plugins

 3. Do skracania linków służy także wtyczka Pretty Link i jest dostępna w wersji PRO – płatna oraz LITE darmowa. Ponadto istnieje strona googla która oferuje skracanie linków wraz ze śledzeniem wejść na link opisałem to na moim blogu tu podaję adres właśnie zamaskowany przez goo.gl http://goo.gl/CsqGX

 4. GoCodes faktycznie przez jakiś czas była niedostępna, natomiast na chwilę obecną można już ją bez problemu pobrać. Wtyczka świetnie się sprawdza, cieszę się że wróciła!

 5. Ciekawy artykul. Osobiscie robie tak iz pod wlasna wykupiona domena tworze poddomeny z opja maskowania. Stoje na swoim i nie muze byc uzalezniony od serwisow typu bit.ly ktore niestety funkcji maskowania linkow nie oferuja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.