Jak Przenieść WordPress na Inny Serwer?

W tym artykule szczegółowo opiszę przenoszenie WordPressa na inny serwer. Jak przenieść go na nową domenę bądź przenieść bloga z domeną na inny hosting. W kilku krokach przedstawię Ci czynności, które musisz wykonać, aby poprawnie przenieść bloga.

Aby przenieść bloga na nową domenę, w pierwszej kolejności musisz kupić, dodać domenę do nowego hostingu i przygotować miejsce na bloga.

Jeśli masz dodaną domenę oraz przygotowane miejsce na nowym hostingu możesz zacząć migrację bloga na nowy hosting.

W tym celu usuń wszystkie nieużywane wtyczki, szablony, niepotrzebne pliki z katalogu wp-content. Wszystko po to, żeby kopia twojego bloga nie zajmowała wiele miejsca, a zawierała tylko istotne foldery i pliki.

Jeśli jednak nie wiesz, co jest istotne, a co nie, skopiuj cały folder wp-content na twardy dysk.

Na nowy hosting potrzebujesz przenieść bazę danych, katalog wp-content oraz foldery i pliki, które sam utworzyłeś w katalogu głównym WordPressa. Zacznijmy zatem po kolei.

Spis Treści:

  1. Kopiowanie katalogu wp-content na swój twardy dysk
  2. Kopiowanie utworzonych plików i folderów utworzonych przez siebie
  3. Wykonanie kopii bazy danych
  4. Instalacja bloga na własnym serwerze
  5. Aktualizacja wp-content
  6. Aktualizacja bazy danych
  7. Aktualizacja adresu url strony

1. Skopiuj katalog wp-content/ na swój twardy dysk

Aby to zrobić, zaloguj się na konto FTP za pomocą klienta FTP (np. FileZilla). Przejdź do katalogu, gdzie znajduje się instalacja WordPressa i pobierz go na dysk jak na przykładzie poniżej:

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #1

Pamiętaj, że im więcej niepotrzebnych wtyczek, szablonów, katalogów z backupami, tym dłużej klient FTP będzie pobierał dane na dysk.

2. Skopiuj utworzone przez ciebie pliki i foldery

Jeśli utworzyłeś własnoręcznie jakieś foldery, pliki w głównym katalogu WordPressa, skopiuj je również na komputer. Nie kopiuj jednak plików utworzonych przy instalacji. Pobierz tylko te, o których wiesz, że zostały utworzone przez ciebie. Żadnych plików konfiguracyjnych nie trzeba kopiować.

UWAGA: Jeśli wprowadzałeś zmiany w pliku .htaccess oraz wp-config.php, bądź przypuszczasz, że mogła to zrobić zainstalowana przez Ciebie wtyczka, skopiuj również pliki .htaccess oraz wp-config.php (Pliki te znajdują się w głównym katalogu WordPressa)

3. Wykonaj kopię bazy danych

Bardzo ważny krok, bez którego twój blog nie będzie działał. W bazie danych znajdują się informacje na temat konfiguracji całego bloga, od wtyczek, przez motywy, loginy, aż po rewizje wpisów.

Kopię bazy danych możesz wykonać na kilka sposobów. W tym artykule pokażę ci, jak wykonać backup za pomocą wtyczki WP-DB Manager. Jeśli nie wiesz, jak instalować wtyczki, zobacz tutaj. Jeśli używasz WP-DB-Backup, przeczytaj ten wpis.

Po instalacji wtyczki w prawym panelu administracyjnym będzie widoczna zakładka Database (Screenshot #2). Wybierz BackUp DB i jak na zrzucie ekranu #2 kliknij BackUp.

Jeśli blog, który przenosisz zawiera mnóstwo danych, zaznacz również GZIP Database Backup File.

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #2

Jeśli chcesz pobrać bezpośrednio kopię bazy danych na dysk, kliknij zakładkę Manage DB Backup, zaznacz wersję kopii i pobierz na dysk.

Kiedy już masz gotową bazę danych na dysku, możesz zacząć przenoszenie strony na nowy hosting.

4. Zainstaluj bloga na nowym serwerze

Jak zainstalować bloga WordPress pisałem już wiele razy: Jak zainstalować WordPress ręcznie oraz Instalacja za pomocą Fantastico.

Jeśli posiadasz hosting na az.pl, instalacja zajmie ci 2 minuty. Z pola Najpopularniejsze aplikacje wybierz Blog WordPress i następnie Install (zrzut ekranu #3 oraz #4)

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #3
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #4
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #5

Jeśli chcesz zainstalować bloga w głównym katalogu WordPressa, wyczyść pole In Directory(zrzut ekranu #5). Admin Username, Admin Password oraz Admin Email najlepiej ustaw zgodnie z danymi bloga na starym serwerze. Zapamiętaj, a najlepiej zapisz nazwę nowej bazy danych (aby wiedzieć, którą bazę danych będziesz aktualizował przez phpmyadmin w kroku numer 6).

Jeśli poprawnie wypełniłeś wszystkie szczegóły, kliknij przycisk Install, aby zainstalować bloga.

5. Zaktualizuj katalog wp-content

Teraz zaloguj się na swoje NOWE konto FTP i podmień cały katalog wp-content/ na ten ze starego serwera.
Aby to zrobić poprawnie, najpierw usuń wp-content/ na nowym serwerze (razem z plikami) i następnie wgraj katalog, który skopiowałeś na dysk ze starego serwera. Przesyłanie zajmie trochę czasu, dlatego poczekaj, aż wszystkie pliki zostaną poprawnie przesłane na serwer.

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #6

6. Zaktualizuj bazę danych

Instalując nowy blog na nowym hostingu i domenie utworzyłeś również nową bazę danych. Aby wszystko działało poprawnie, musisz usunąć nowo powstałą bazę i wstawić kopię bazy danych ze starego serwera. Jak to zrobić szczegółowo opisałem już we wpisie WordPress BackUp od paragrafu „WordPress – dzyskiwanie bazy danych”.

Aby zaktualizować bazę danych, zaloguj się do phpmyadmin.

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #7

Po lewej stronie zobaczysz listę baz danych. Odszukaj nazwę nowej bazy danych z kroku 4 i wybierz ją. Jeśli posiadasz hosting na az.pl, nazwa danych będzie również poprzedzona loginem, jak na zdjęciu poniżej:

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #8

Zaznacz wszystkie tabele, wybierz Usuń z rozwijanego menu i potwierdź akcję. Jeśli nie jesteś pewny, jak to zrobić, przeczytaj mój wpis na temat odzyskiwania bazy danych (link wyżej).

Jeśli twoja nowa baza danych jest już wyczyszczona, zaimportuj kopię bazy danych ze starego serwera(zrzut ekranu #8 niżej). Wybierz zakładkę Import, następnie Lokalizację pliku tekstowego i w prawym dolnym rogu wciśnij Wykonaj.

Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #9

Twoja baza powinna działać poprawnie. Sprawdź teraz swoją nową stronę. Jeśli przenosiłeś bloga na nową domenę, prawdopodobnie linki na nowej stronie w dalszym ciągu będą odwoływać się do starej domeny. Dzieje się tak dlatego, że WordPress zapamiętuje adres strony właśnie w bazie danych. Lecz tutaj mam dla Ciebie świetną wiadomość. Nie musisz grzebać w bazie danych w poszukiwaniu starych linków i zmieniać je na nowe.

7. Zaktualizuj „site url” w bazie danych WordPress

Jest wiele sposobów, aby zaktualizować adres url bloga na nowej domenie. Możesz ustawiać zapytania w phpmyadmin, dodać kod do pliku wp-config.php. Lecz ja polecam zainstalować wtyczkę Search and Replace. Dzięki niej ustawisz poprawne adresy na całym blogu 3 kliknięciami myszy! Wtyczkę przetestowałem dzisiaj i jest tak prosta w obsłudze, jak dodawanie wpisów na blogu 😉

Aby zmienić adres bloga na nowy, zaloguj się do panelu administracyjnego bloga WordPress i zainstaluj wtyczkę Search and Replace. Następnie wybierz z lewego panelu Narzędzia(Tools) -> Search & Replace (zrzut ekranu #9) i zaznacz All search/replace!
W polu Search for wpisz stary adres url
Natomiast w polu Replaced with wpisz nowy adres url, jak na przykładzie poniżej:

Jak przenieść bloga – SCREENSHOT #10

Następnie kliknij Go> i to wszystko! Twój blog powinien działać, jak należy 😉

Daj znać, czy ci się udało w komentarzu. Jeśli masz jakieś pytania, problemy z przenoszeniem bloga wordpress czy to na nowy hosting, czy domenę, podziel się w komentarzu lub zadaj mi pytanie korzystając z formularza kontaktowego.

Pozdrawiam!