Jak zmienić adres strony w WordPress?

Najbardziej znanym problemem przy przenoszeniu wordpress’a na nową domenę, czy katalog – jest zmiana adresu strony.
Niestety przy przenoszeniu bloga na inny serwer musimy własnoręcznie zmienić adresy url na nowe. Dzieje się tak, ponieważ WordPress przechowuje adres strony w swojej bazie danych. Więc kiedy przenosisz bazę danych, równocześnie zachowujesz również stary adres url strony.
UWAGA: Pamiętaj, aby przed każdą zmianą/edycją na stronie WordPress wykonać solidną kopię zapasową bazy danych i edytowanych plików!
W tym wpisie chciałbym opisać trzy podstawowe sposoby na zmianę adresu bloga WordPress:

 1. Zmiana url za pomocą Velvet Blues Update URLs
 2. Zmiana adresu za pomocą Search and Replace
 3. Edycja w pliku wp-config.php
 4. Zmiany w bazie danych WordPress (phpmyadmin)

Wszystkie metody przetestowałem. W tutorialu „Jak przenieść bloga WordPress na nowy serwer” opisałem zmianę adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace, lecz jeśli chcesz tylko zmienić adres strony, polecam opcję pierwszą – zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Velvet Blues Update URLs. Jest to najprostsza, najbardziej popularna obecnie na świecie metoda, a co najważniejsze – skuteczna.

1. Zmiana adresu strony za pomocą Velvet Blues Update URLs

Aby zmienić wszystkie adresy na blogu(wpisy, kategorie, tagi, załączniki, multimedia) na nowe, wystarczy zainstalować wyżej wymienioną wtyczkę Velvet Blues Update URLs i za pomocą kilku kliknięć rozwiązać problem.
Po instalacji wtyczki wybierz Ustawienia z prawego panelu i następnie Update URLs
SCREENSHOT #1


W polu Old URL wpisz stary adres bloga, z kolei w polu New URL wpisz nowy adres bloga wordpress. Pod spodem zaznacz, jakie adresy mają być zmienione. Jeśli przenosisz całego bloga na inną domenę, polecam zaznaczyć 4 pola od góry(SCREENSHOT #2) GUIDs lepiej zostaw w spokoju, chyba że chcesz wkurzyć swoich czytelników kanału RSS 😛
SCREENSHOT #2

2. Zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace

Jak zmienić wszystkie adresy URL opisałem w 7 kroku artykułu jak przenieść bloga WordPress. Search and Replace ma szerokie zastosowanie i służy nie tylko do zmiany adresów. Posiada również nieco trudniejszy do zrozumienia interfejs, dlatego jednak dla początkujących polecam 1 sposób 😉

3. Edycja pliku wp-config.php

Jeśli nie chcesz używać wtyczek, możesz również dodać dwie linijki kodu do pliku wp-config.php:

define('WP_HOME','http://twojanowastrona.pl');
define('WP_SITEURL','twojanowastrona.pl');

Nie zapomnij zmienić twojanowastrona.pl na swój poprawny adres.

4. Zmiany w bazie danych WordPress przez phpMyAdmin

Aby zmienić adresy na stronie wordpress, zaloguj do bazy danych na nowym hostingu przez phpMyAdmin, wybierz odpowiednią bazę danych(tą, którą podłączyłeś pod przeniesiony blog) i następnie kliknij SQL.
Zobacz 4 Krok – Przenoszenie Bloga na Nowy Serwer
Aktualizacja Opcji WordPress’a:
KOD #1 – aby zaznaczyć cały kod, kliknij 2 razy na kodzie.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value,
'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl')
WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

Aktualizacja adresów wpisów i stron w WordPress:
KOD #2

UPDATE wp_posts SET guid =
replace(guid, 'http://staradomena.pl','http://nowadomena.pl');

Aktualizacja linków na stronach i we wpisach
KOD #3

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl');

Aby przekierować pozostałe adresy url, które nie zostały zmienione, utwórz nowy plik .htaccess w nowym folderze i dodaj poniższy kod:
KOD #4

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.old-domain.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.old-domain.com
RewriteRule ^/?(.*)$ "http://www.new-domain.com/$1" [R=301,L]

Nie zapomnij zmienić (staradomena.pl & old-domain.com na stary adres oraz nowadomena.pl & newdomain.com na nowy adres 😉
To wszystko, jeśli udało Ci się zmienić adres z powodzeniem, lub może masz swój sposób na zmianę adresu strony w wordpress, podziel się z nami w komentarzu.

Udostępnij

Zobacz również:

47 Responses

 1. Najlepszy jest sposób na zmianę adresu strony przez Velvet Blues Update URLs tylko jest jeden problem.Trzeba zapłacić za taką zmianę tym sposobm :/

  1. Tak? kiedy pisałem ten artykuł, wtyczka była za darmo, używałem ją przy kilku zmianach adresu. Dzięki za wiadomość, sprawdzę to 😉
   Ale inne sposoby również nie są trudne, natomiast skuteczne są w takim samym stopniu.
   Pozdrawiam.

  2. Potwierdzam, że to skuteczny i szybki sposób na zmianę adresu strony. Co do płatności, to nie jest ona obowiązkowa, tylko jeśli wtyczka okazała się pożyteczna, to autorzy proszą o jakiś datek – proszą, nie nakazują :).

 2. Hej, dzięki za ten bardzo przydatny wpis. Zastanawiam się czy jako 5 opcja na zmianę site url nie zadziałałby klasyczny „find and replace” na dumpie z bazy danych (w sumie to zwykły plik .sql ze zeskryptowanymi insertami oraz wartościami) korzystając z jakiegoś dowolnego edytora plików?
  pozdrawiam

 3. Jeśli chcę zmienić domeną, bez przenosin na inny hosting to wystarczy że zastosują wtyczkę Velvet Blues Update URLs ?

 4. Ja nie wiem co ja źle robię. Próbowałem na wszystkie sposoby i cały czas odnośniki postów i stron prowadzą na stary adres. Tak samo na zapleczu cały czas jest jako „bezpośredni odnośnik jest widoczny stary adres”.
  Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić.

 5. Jak najlepiej zmienic adres? Ściągnąć bazę na dysk, otworzyć ją np w notepad++, wybieramy ctrl+f -> zakładka zamień -> w polu szukany tekst wpisujemy swoja stara domene -> zamień na: adres nowej domeny klikamy zamien i to wszystko. Ja wole taki sposób niż zabawa wtyczkami, mój wordpress świetnie działa po takim zabiegu 🙂

 6. Witaj,
  Mam pewien problem, może będziesz w stanie mi pomóc. Otóż przy instalacji strony niepotrzebnie chciałem dla celów „beta” zainstalować stronę w subdomenie: „sub.nazwa.pl”. Teraz zarówno w ustawieniach strony jak i menu, logo itd przenosi na ten właśnie adres. Tymczasem podłączyłem również domene główną pod ten sam katalog na którym jest wordpress i również działa – jednak gdy kliknę na logo, menu lub dany artykuł to główny adres pojawia się właśnie sub.nazwa.pl.
  Korzystałem z metody 1, oraz 3, jednak w przypadku pierwszej nie dało to żadnego efektu (Zaznaczałem pierwszy kwadrat w opcjach jedynie) a w przypadku 3 sposobu wywaliło mi błąd. Dodam jeszcze że korzystam dodatkowo z dodatku „Hide My WP”.
  Proszę powiedz mi jak mogę w prostu sposób poradzić sobie z tym problemem?
  Pozdrawiam,
  Łukasz

 7. Aktualizacja Opcji WordPress’a OPCJA 4 wersja szybka: 🙂
  DECLARE @staradomena varchar(50)
  DECLARE @nowadomena varchar(50)
  ———–TUTUAJ ZMIENIAMY DANE———————————-
  set @staradomena = 'STARA_NAZWA_DOMENY_WPISAC_TYLKO_TUTAJ’
  set @nowadomena = 'NOWA_NAZWA_DOMENY_WPISAC_TYLKO_TUTAJ’
  —————————————————————————
  UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, @staradomena, @nowadomena)
  WHERE option_name = 'home’ OR option_name = 'siteurl’;
  UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, @staradomena, @nowadomena);
  UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, @staradomena, @nowadomena);
  RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.@staradomena$ [OR]
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^@staradomena
  RewriteRule ^/?(.*)$ „https://netbloger.pl” [R=301,L]

 8. No i poszło pomyślnie! Prawie….
  Coś jednak zawaliłem, wysypały się obrazki – nie działa ni jak.
  W postach próbuje zamieszczać nowe – i te też nie działają. Z jakiś powodów wysypuje się slider – ni ma jakby nigdy nic nie było.
  We wpisach to samo- wrzucam nowy wpis z nowym zdjęciem- nie ma i jeszcze pisze wielkość O.
  Ktoś podpowie co spieprzyłem?

 9. Witam, probowałem zmienić adres sposobem trzecim ale bez powodzenia. U mnie wygladalo to tak ze wygasła mi domena i niemogłem jej odzyskac i kupilem nowy adres,zmienilem go w panelu na nowy i chcialem zastosowac to uzywajac sposoby trzeciego ale nie wyszlo.Czy cos zrobilem zle? Serwer wykupiony mam w Hoseo.

 10. Witam, czy pomożecie mi rozwiązać problem:
  Postawiłem wp na swoim serwerze w katalogu w ale jeszcze bez domeny (bo ta była skierowana na blogspota) tylko w http://user.provider.pl/wp
  Po ustawieniu stron, zaimportowałem bloga z blogspota, dokonałem zmian i przekierowałem domenę na mój serwer i odpowiedni katalog. DNSy się odświeżyły i domena wskazuje stronę główna, ale wszystkie linki i grafiki wskazują na stary adres. W panelu admina wp adresy również mam stare wprowadzone.
  Teraz pytanie w jakiej kolejności powinienem teraz coś zmieniać? Dziękuję

 11. Witam! A jak można dokonać zmiany adresu bloga w obrębie wordpressu? Mam dwa blogi na wordpress (darmowe) ale tylko w jednym mam treść, chciałabym posługiwać się domeną bloga bez treści. Czy to jest tylko kwestia przerzucenia treści z jednego na drugi? Jak najprościej można tego dokonać?

 12. Witam, jeżeli migruję na inny serwer, ale domena będzie taka sama to nie ma potrzeby nic zmieniać i instalować wtyczkę o której mówisz?
  Pozdrawiam

 13. Skorzystałam ze sposobu 4. Wszystko działa jak należy, jednak mam problem z dodawaniem nowych komentarzy wyskakuje mi: Not Found The requested URL /megi/wp-comments-post.php was not found on this server. Tutejszy adres wciąż odwołuje się do starej domeny. Może mi ktoś coś doradzić?

 14. A mam pytanie jeśli chcę zmienić tylko adresy linków do dokumentów podpiętych w serwisie na wordpressie to czego użyć? muszę przenieść podlinkowaną dokumentację na inny serwer i mam do podmiany kilkaset linków.

 15. Witam.
  Mam jednak pytanie, zrobiłem wszystko tak jak należy.
  I mam już odpowiednie przekierowania do strony.
  Problem leży w tym, że nie mogę zalogować się do WP-admin…
  – Podaje prawidłowy login oraz hasło do nowo utworzonej wersji WordPressa, jest ładowanie kolejnej strony i znów ekran logowania, bez żadnych błędów.
  Jakaś rada?
  Pozdrawiam,
  Bartek 🙂

 16. Hej mam problem,
  użyłam wtyczki Velvet Blues, ale nie zmieniło to stanu rzeczy. Postanowiłam zadziałać ze zmianą w pliku functions.php (w folderze mojego obecnego motywu). Od tego momentu padły mi obrazki, nawet w zakładce mediow w kokpicie nie wyświetlają się. Próbowałam też dodać nowe ale to nic nie daje. Nadal w kokpicie i na sssamej stronie www dwa obrazki się wyświetlają a reszta nie. Macie jakiś pomysł jak uratować tą sytuację?

 17. Zrobiłem kilka stron w Joomla a teraz walczę z przeniesieniem strony wordpressa (zrobioną przez kogoś innego) na serwer lokalny. Cały weekend w plecy – nie mam już siły. Takiej walki i takiej męki nie doświadczyłem z żadnym innym cms z jakim się zetknąłem. Niestety nawet po aktualizacji url, grzebaniu w bazie, zmianach kilku php, dziesiątki forów z poradami itp. dalej działa tylko strona frontowa. Akkeba oczywiscie zgłasza błąd – nie działa – porażka. Wiem, że może to być odebrane negatywnie, albo, że jestem lamer czy taki tam, ale niestety miażdżąca przewaga Joomla wychodzi choćby w takich momentach. Nigdy więcej Wordrpess. W Joomla! – kopiujemy pliki, bazę MySQL i … gotowe.

  1. Marcin, zarówno w WordPress, jak i Joomla kopiujemy pliki oraz bazę MySQL i…. jeśli nie zrobimy głupich błędów, albo nie pomieszamy jakiś konfiguracji serwera, to wszystko powinno być OK 🙂

 18. wystarczy w option_name zmienic siteurl i home na aktualną. U mnie działa póki co bez zarzutu nie było problemów z bazą danych czy logowaniem się na wp.
  home

 19. A ja się zastanawiam jak dokonać np. zmiany adresów:
  http://www.domena.pl/wiatraki/pierwszy
  na
  http://www.domena.pl/wiatraczki/pierwszy
  keidy robie to wtyczką find & replace te linki zmieniają mi się np. na przyciskach ale adresy podstron się realnie nie zmieniają
  Dodamy tylko ze link domena.pl/wiatraki jest tworzony automatycznie przez szablon wordpressa bo istnieje w nim kategoria wpisów zwących się „wiatraki” – czyli mogę sobie takie wiatraki dodawać i mam szabkon dodawania wiatraka 😉 😉
  A zatem jak mogę za jednym zamachem pozmieniać tę kategorię „wiatraki” na „wiatraczki”?

 20. U mnie niestety ale pierwszy sposób – z wtyczką nie zdał egzaminu, nie wiem dlaczego.
  Od dawna stosuje rozwiązanie numer 4 i tylko wtedy nie mam problemu ze zmianą adresów

 21. Witam ! Znajdzie się ktoś z wielkiem sercem i wiedzą i pomoże mi z uruchomieniem strony po przenosinach na inny serwer ? gdzieś dałem ciała i…..

 22. zastosowałam 3 . Edycja pliku wp-config.php
  i stronę ładnie mi wczytuje, ale nie mogę wejść w panel administratora i z poziomu nowej domeny nie mogę aktualizować postów :/
  Jest na to sposób?

 23. Witam, mamy następujący problem.. hosting na nazwa.pl WP jest oczywiście w katalogu /wp.. mamy już wykupioną domenę i skonfigurowaną na katalog wp. Chodzi tutaj o adres http://www.krolewnawylewna.pl jak widzimy przekierowanie działa, ale adres zmienia się na edytak.nazwa.pl/wp… jak zrobić aby było krolewnawylewna.pl? Co ciekawe.. na WP ustawienia > ogólne.. nie wyświetlają się dwie pozycje dotyczące url.. tak jak jest to widoczne np. w tym wpisie czy na innych stronach, zmieniałem plik config dopisując dwie linijki: define(’WP_HOME’, 'http://krolewnawylewna.pl’); define(’WP_SITEURL’, 'http://krolewnawylewna.pl’);
  .. i nic 🙁 jesteście w stanie pomóc?

 24. Cześć,
  Odświeżam temat 🙂 Czy jest możliwość zmiany nazwy witryny w darmowym wordpressie? Chciałabym zachować wszystkie archiwalne wpisy na blogu, jednak, żeby widniał pod nową nazwą. Ponadto, co mogę zrobić, aby z odnośników na innych stronach było przekierowanie na nowy adres?
  Z góry dzięki!

 25. Super opis.
  A teraz pytanie czy taki scenariusz jest również konieczny przy następującej sytuacji:
  Mam swój serwer: JAKAŚNAZWA.nazwa.pl
  Mam zarejestrowaną u nich domenę XYZ.com i przekierowaną na folder na serwerze: JAKAŚNAZWA.nazwa.pl/XYZ
  Czy jak zmienię w wordpressie (w settings/general) adresy „JAKAŚNAZWA.nazwa.pl/XYZ” na „XYZ.com” to zadziała czy się wykrzaczy? 😉
  Z góry dzięki z info 😉

  1. Cześć, wiem że artykuł ma 6 lat ale jednak pojawił mi się na trzecim miejscu w wynikach więc pozwolę sobie podziękować autorowi i napisać coś od siebie.
   @MartInez
   „wykrzaczy się” ponieważ tworzyłeś stronę prawdopodobnie testowo i wszystkie strony/posty/itp zapisały Ci się w bazie z adresem http://JAKAŚNAZWA.nazwa.pl/XYZ/?p=1… . Musiałbyś pozmieniać w bazie stare url-e na http://XYZ.com/?p=1… .
   Jestem własnie po przeniesieniu strony z adresu http://mojserwer.pl/tymczasowy-katalog-strony/ (gdzie był zainstalowany wordpress testowo i tu, że tak powiem programowany od 0) na adres http://domena-strona.pl.
   Jak postępowałem:
   1. w panelu hostingu zmiana nazwy „tymczasowy-katalog-strony” na „domena-strona.pl” -> strona przestaje działać
   2. w bazie danych w tabeli wp_options zmieniamy rekordy dla siteurl i home na docelowy url strony (http://domena-strona.pl) -> powraca strona nie w pełni funkcjonalna
   3. korzystając z: KOD #2 UPDATE wp_posts SET guid =… zmieniamy stare url-e na adres nowej strony, oczywiście zakończenia typu „/?p=1” pozostają po staremu
   4. na (prawie) koniec trzeba UWAŻNIE zmienić plik .htacces, który zawiera wpisy ze starym adresem strony „. /tymczasowy-katalog-strony/index.php/” na Basic WP np. z https://codex.wordpress.org/htaccess -> pełna funkcjonalność strony powinna wrócić
   5. zostaje tylko przejść się po kodzie motywu i widgetach i poprawić stare adresy na nową domenę.
   Tak przynajmniej przebiegało to u mnie. Nie korzystałem z żadnych wtyczek bo lubię mieć kontrole nad moją stroną a przy okazji zawsze można sie czegoś nauczyć. Pozdrawiam.

 26. Skorzystałam z Twojej podpowiedzi i zainstalowałam Velvet, zmieniłam adres stary na nowy i zaznaczyłam cztery pozycje, które radziłeś. Linki się zmieniły na nowe, ale zniknęły obrazki z tekstów. Pozostały tylko podpisy. Próbowałam wyłączyć obrazki (zdaje się pozycja 3), ale mam wciąż to samo: albo mam zmienione linki na nowe i bez obrazków, albo obrazki mam ale linki stare. Stronę przenosiłam przez importera, padło mi formatowanie, nie było obrazków wyróżniających (w tekście pozostały), zniknęły treści z Sidebaru itp. Naprawiam to wszystko „ręcznie”. Linków mam sporo, więc chciałam skorzystać z tego udogodnienia, ale się nie udaje. Czy masz na to jakąś radę?
  Iva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.