Google Narzędzia dla Webmasterów

Google udostępnia bardzo pożyteczne narzędzia dla wszystkich posiadających swoje strony. Dziś przedstawię podstawowe kroki, które stosuję w NETbloger Indexing System z wykorzystaniem Google Narzędzia dla Webmasterów.
Google Webmaster Tools pokazuje nam, w jaki sposób Google widzi naszą stronę. Jak Google indeksuje, na jakie słowa kluczowe jesteśmy, lub możemy wylądować najwyżej. Takie raporty i wiadomości, pomagają nam, zoptymalizować stronę i naprawić niepotrzebne błędy. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej i szybciej przebić się przez konkurencję  oraz wylądować na pierwszym miejscu w wyszukiwarkach, w tym wypadku w Google.
Narzędzia Google dla webmasterów dostępne są dla każdego w języku polskim. Aby z nich korzystać, wymagane jest tylko posiadanie konta Google. Jeśli takiego nie posiadasz, może je za darmo założyć w kilka minut: Utwórz Konto.
Jeśli jeszcze nie dodałeś strony, zaloguj się używając swojego konta Google (adres email). Na stronie głównej, po zalogowaniu kliknij Dodaj witrynę…

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #1

Wpisz adres swojej witryny i wciśnij Dalej. Teraz musimy jeszcze zweryfikować własność dodawanej strony. Możesz wybrać kilka sposobów weryfikacji. Według mnie, najszybszy sposób, to Dodanie metatagu do Strony głównej swojej witryny. Zaznacz tą opcję i skopiuj METATAG, który powinien pojawić się , gdy wybierzesz sposób weryfikacji.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #2

Następnie zaloguj się do panelu administracyjnego na swojej stronie, blogu. Z bocznego panelu wybierz Wygląd -> Edytor.
W edytorze, po prawej stronie zobaczysz pliki, a w zasadzie Szablony, które możesz edytować. Poszukaj Nagłówek (header.php) i przejdź do edycji.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #3

Następnie poszukaj w kodzie znacznika </head> i bezpośrednio NAD  nim Dodaj skopiowany metatag z Google webmaster tools.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #4

Nie zapomnij Zaktualizować pliku po zakończonej edycji. ( Niebieski przycisk pod edytorem). Teraz, kiedy wkleiłeś już kod, wróć na stronę narzędzi Google dla Webmastera i Zweryfikuj witrynę. Nie kasuj kodu po pomyślnej weryfikacji twojej strony. Zostaw go w spokoju 😉
Jeśli posiadasz mapę witryny, swojego bloga, to dodaj ją do Google korzystają właśnie z Google Webmaster Tools.
Aby to zrobić, z panelu nawigacyjnego w prawym dolnym rogu wybierz Zgłoś mapę witryny.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #5

Następnie wpisz adres wskazujący na mapę twojej strony. Jeśli używasz WordPress’a zainstaluj wtyczkę Google XML Sitemap. Łatwa i skuteczna wtyczka, która automatycznie utworzy mapę strony, czy bloga. W tym wypadku twoja mapa będzie miała adres:
http://twojastrona.pl/sitemap.xml
Uzupełnij pole, jak na przykładzie poniżej i kliknij zgłoś mapę witryny.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #6

Twoja mapa zostanie zgłoszona i Google zacznie gromadzić dane o twojej stronie, czy blogu.
Gratulacje, teraz możesz łatwiej optymalizować swoją witrynę, aby osiągała wyższe miejsca w rankingach. W narzędziach dla webmasterów znajdziesz mnóstwo statystyk, które pomagają webmasterom być bardziej skutecznymi. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również:

8 Responses

  1. świetny artykuł dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z WP. pamiętam, że jak zaczynałem to wcale nie było tak łatwo o dobry poradnik… :/

  2. Jeszcze tylko zgłoszę mapę i będzie działać.
    Czy nie zbieranie danych o linkach kierujących do strony, mogło wynikać z niezgłoszonej mapy w serwisie?
    Pozdrawiam

  3. Bardzo przydatny artykuł!! Dopiero co zacząłem tworzyć w WP i cieszę się że znalazłem ten artykuł. Na pewno pomoże to mojej stronie 🙂

  4. Dzięki wielkie ze ten artykuł bo wszystkie inne sposoby aktywowania nie działały tylko ten a nie dałbym rady 😀
    możecie mi powiedzieć czy to może przez tą reklamę hostingową nie chciało mi dodać ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *