Google Narzędzia dla Webmasterów

Google udostępnia bardzo pożyteczne narzędzia dla wszystkich posiadających swoje strony. Dziś przedstawię podstawowe kroki, które stosuję w NETbloger Indexing System z wykorzystaniem Google Narzędzia dla Webmasterów.
Google Webmaster Tools pokazuje nam, w jaki sposób Google widzi naszą stronę. Jak Google indeksuje, na jakie słowa kluczowe jesteśmy, lub możemy wylądować najwyżej. Takie raporty i wiadomości, pomagają nam, zoptymalizować stronę i naprawić niepotrzebne błędy. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej i szybciej przebić się przez konkurencję  oraz wylądować na pierwszym miejscu w wyszukiwarkach, w tym wypadku w Google.
Narzędzia Google dla webmasterów dostępne są dla każdego w języku polskim. Aby z nich korzystać, wymagane jest tylko posiadanie konta Google. Jeśli takiego nie posiadasz, może je za darmo założyć w kilka minut: Utwórz Konto.
Jeśli jeszcze nie dodałeś strony, zaloguj się używając swojego konta Google (adres email). Na stronie głównej, po zalogowaniu kliknij Dodaj witrynę…

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #1

Wpisz adres swojej witryny i wciśnij Dalej. Teraz musimy jeszcze zweryfikować własność dodawanej strony. Możesz wybrać kilka sposobów weryfikacji. Według mnie, najszybszy sposób, to Dodanie metatagu do Strony głównej swojej witryny. Zaznacz tą opcję i skopiuj METATAG, który powinien pojawić się , gdy wybierzesz sposób weryfikacji.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #2

Następnie zaloguj się do panelu administracyjnego na swojej stronie, blogu. Z bocznego panelu wybierz Wygląd -> Edytor.
W edytorze, po prawej stronie zobaczysz pliki, a w zasadzie Szablony, które możesz edytować. Poszukaj Nagłówek (header.php) i przejdź do edycji.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #3

Następnie poszukaj w kodzie znacznika </head> i bezpośrednio NAD  nim Dodaj skopiowany metatag z Google webmaster tools.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #4

Nie zapomnij Zaktualizować pliku po zakończonej edycji. ( Niebieski przycisk pod edytorem). Teraz, kiedy wkleiłeś już kod, wróć na stronę narzędzi Google dla Webmastera i Zweryfikuj witrynę. Nie kasuj kodu po pomyślnej weryfikacji twojej strony. Zostaw go w spokoju 😉
Jeśli posiadasz mapę witryny, swojego bloga, to dodaj ją do Google korzystają właśnie z Google Webmaster Tools.
Aby to zrobić, z panelu nawigacyjnego w prawym dolnym rogu wybierz Zgłoś mapę witryny.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #5

Następnie wpisz adres wskazujący na mapę twojej strony. Jeśli używasz WordPress’a zainstaluj wtyczkę Google XML Sitemap. Łatwa i skuteczna wtyczka, która automatycznie utworzy mapę strony, czy bloga. W tym wypadku twoja mapa będzie miała adres:
http://twojastrona.pl/sitemap.xml
Uzupełnij pole, jak na przykładzie poniżej i kliknij zgłoś mapę witryny.

Narzędzia dla Webmasterów – SCREENSHOT #6

Twoja mapa zostanie zgłoszona i Google zacznie gromadzić dane o twojej stronie, czy blogu.
Gratulacje, teraz możesz łatwiej optymalizować swoją witrynę, aby osiągała wyższe miejsca w rankingach. W narzędziach dla webmasterów znajdziesz mnóstwo statystyk, które pomagają webmasterom być bardziej skutecznymi. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Udostępnij

Zobacz również:

8 Responses

  1. świetny artykuł dla wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z WP. pamiętam, że jak zaczynałem to wcale nie było tak łatwo o dobry poradnik… :/

  2. Jeszcze tylko zgłoszę mapę i będzie działać.
    Czy nie zbieranie danych o linkach kierujących do strony, mogło wynikać z niezgłoszonej mapy w serwisie?
    Pozdrawiam

  3. Bardzo przydatny artykuł!! Dopiero co zacząłem tworzyć w WP i cieszę się że znalazłem ten artykuł. Na pewno pomoże to mojej stronie 🙂

  4. Dzięki wielkie ze ten artykuł bo wszystkie inne sposoby aktywowania nie działały tylko ten a nie dałbym rady 😀
    możecie mi powiedzieć czy to może przez tą reklamę hostingową nie chciało mi dodać ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.