W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat wgrywania i dodawania mediów na blog. Aby to zrobić zaloguj się do panelu administracyjnego twojego bloga dodając do adresu:
/wp-login.php
Aby wgrać multimedia na serwer, wybierz z prawego panelu opcję Media i Dodaj nowe.
Wyświetli ci się strona Wyślij na serwer nowe media. Kliknij wybierz pliki i wgraj je na serwer. Będą one dostępne w katalogu:
wp-content/uploads/
Następnie zobaczysz opis obrazka czy fimu. Na dole znajdziesz szczegółowy adres docelowy twojego pliku. Możesz wgrywać zdjęcia również za pomocą klienta FTP.
Aby dodać zdjęcia czy filmy do wpisów, wybierz z prawego panelu Wpisy i Dodaj nowy (lub edytuj, jeśli chcesz edytować wybrany wpis).
Bezpośrednio pod tytułem i odnośnikiem zobaczysz Wyślij/Wstaw. Masz do wyboru Dodaj obrazek, Dodaj film, Dodaj plik dźwiękowy oraz Dodaj medium.
Jeśli chcesz dodać obrazek kliknij [img]. Możesz dodać obrazek z komputera, z adresu url lub z biblioteki mediów gdzie wcześniej uczyłeś się wgrywać multimedia.
Jeśli chcesz dodać film, kliknij [img]. Możesz również dodać film z komputera, adresu url lub z biblioteki.
Masz możliwość również dodania tylko pliku dźwiękowego lub innego medium. W tym celu kliknij odpowiednio [img] lub [img].
Jeśli chcesz dodać film z YouTube udaj się na stronę z filmikiem youtube i zauważ po prawej stronie ( pod autorem filmu ) Umieść. Możesz wybrać kolor, rozmiar i inne funkcje, po czym skopiuj skrypt i wklej go do źródła wpisu.
Pamiętaj, aby umieścić skrypt w kodzie html ( Jeśli używasz FCKEditor, w lewym górnym rogu kliknij Źródło dokumentu i wklej tam kod). Następnie opublikuj i ciesz się z filmiku na stronie 😉
Zamieściłem tutaj tylko podstawowe informacje na temat multimediów na blog, ponieważ seria artykułów WordPress dla zielonych jest przeznaczona dla początkujących twórców. Jeśli nie jesteś już zielony w tematyce WordPressa, nic się nie bój. Niebawem na pewno znajdziesz ciekawe informacje dla siebie 😉
Czasem nasze hostingi zawodzą i powstaje problem z tymczasowym folderem, który jest niezbędny do przesyłania zdjęć. Jeśli masz problem z wysyłaniem mediów na bloga, utwórz w katalogu głównym WordPress’a folder /tmp. To powinno pomóc.
W Polsce jest sporo problemów z hostingami, dlatego kiedy informowałem konsultanta z home.pl, że aby działały media na hostingu home, musiałem utworzyć folder /tmp w katalogu głównym WordPressa, a nie tak jak on mi radził, tylko folder na hostingu. Na dodatek upierał się przy swoim, chociaż ja sprawdziłem to już u siebie i na kilku innych blogach 😛 Jak widać różni ludzie chodzą po świecie 😀
Jeśli masz problem z wysyłaniem mediów, opisz swój problem śmiało w komentarzu 🙂
Dodaj komentarz