Zmiana starych linków na nowe

Jeśli posiadasz już bloga z wieloma wpisami w dodatku zaindeksowanymi przez Google, wydaje się, że głupotą jest zmieniać linki. Może ci to zaszkodzić, ponieważ posiadasz czytelników, którzy trafiają na twoją stronę z wyszukiwarek. Jednak po zmianie linków, odnośniki będą prowadziły donikąd. Oczywiście w efekcie opinia o naszym blogu leci automatycznie w dół.
Jakie zatem jest rozwiązanie tego problemu?
Jeśli chcesz zmieniać swoje linki na przyjazne, a naprawdę warto, przeczytaj najpierw mój wcześniejszy artykuł o przyjaznych linkach.
Natomiast jeśli chcesz, aby twoje stare linki dalej działały,  zainstaluj wtyczkę Permalinks-Moved-Permamently pobierając ją z odnośnika, lub wpisując podaną frazę w wyszukiwarce wtyczek w twoim panelu administracyjnym. Jeśli zmieniłeś linki oraz nie chcesz stracić Pageranku i ruchu na stronie (szczególnie na starszych postach), ta wtyczka jest dla ciebie.
Permalinks-Moved-Permamently to genialna wtyczka, dzięki której stare linki również będą działać. Dzieje się tak dlatego, że kiedy stare, niedziałające linki generują błąd 404, ta wtyczka wyłapuje treść z linku i znajduje odpowiedni link do danego wpisu. Jeśli wpis znajduje się na stronie, generuje ona przekierowanie 301, które automatycznie przekieruje twojego czytelnika ( Googlebot również) do nowej lokalizacji wpisu. Brak opcji konfiguracji, po prostu podłącz i śmiga 😉
Wtyczkę przetestowałem nawet dzisiaj na moim blogu doprzodu.info, żeby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Aby to potwierdzić, zobacz  na link do mojej strony (doprzodu.info art o żonlgowaniu) w wyszukiwarce. Zauważ, ze link w wyszukiwarce jest inny niż na blogu, jednak wtyczka z łatwością znajduje pożądany wpis.
Kolejnym przykładem poprawnego działania wtyczki jest wpisanie adresu https://netbloger.pl/info lub https://netbloger.pl/ofer. Tak naprawdę nie posiadam takich adresów na swoim blogu, jednak wtyczka zauważa w tytule fragmenty odnośników i przekierowuje je na odpowiednie strony.

Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również:

8 Responses

 1. Na mojej stronie wtyczka działa na pewnych podstronach, a na niektórych nie. Mianowicie w podstronie blogowej wszystkie linki ładnie się zamieniają i działają, lecz na podstronie, nie wiem jak to dokładnie określić, opartej na innym szablonie/schemacie nazywającym się Services, linki się zmieniają, ale nie działają. Ktoś jest w stanie coś poradzić?

 2. Witam.
  Na początku uprzedzam że pracuję na wirtualnej maszynie.
  Używam thema Sight.
  Zrobiłem sobie menu z kategorii, dodałem kilka wpisów i wszystko chodzi, posty się wyświetlają oraz zawartość.
  nazwa stron wyświetlana jest jako np. http://localhost/wordpress/?p=23
  czytałem że jeżeli chce się zmienić nazwę na bardziej przejrzystą należy ustawić bezpośrednie odnośniki.
  To zmieniam na nazwa wpisu, http://localhost/wordpress/przykladowy-wpis/
  w polu własny format mam /%postname%/
  jak nacisnę na kategorię to efekt jest taki
  http://localhost/wordpress/category/news/ i error The requested URL /wordpress/category/news/ was not found on this server.
  a jak nacisnę na wpis to efekt jest taki
  http://localhost/wordpress/witaj-swiecie/ i error The requested URL /wordpress/category/news/ was not found on this server.
  plik .htacces wygląda tak
  # BEGIN WordPress
  RewriteEngine On
  RewriteBase /wordpress/
  RewriteRule ^index.php$ – [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /wordpress/index.php [L]
  # END WordPress
  jak wracam do ustawień domyślnych to wszystko śmiga jak należy.
  domyśla się ktoś w czym jest problem ?
  pomoże ktoś ?

 3. Witaj Szymon. Wielkie dzięki za ten post i za wtyczkę permalinks moved permanently!
  Niedawno przenosiłem rozwiniętego już bloga na inny serwer i zmieniałem przy tym szablon. Cały proces na początku napawał mnie dużą obawą i miałem wątpliwości czy uda mi się zachować wszystkie wpisy i dane. Dzięki kilku twoim materiałom wszystko wyszło jak trzeba i niczego nie straciłem. Dodatkowo wcześniej miałem bardziej skomplikowaną strukturę linków, a po migracji zmieniłem ją na te przyjazne. Dzięki zaproponowanej przez Ciebie wtyczce przekierowania działają natychmiastowo i bez żadnego problemu. Wielkie, wielkie dzięki za pomoc. Robisz świetną robotę i na pewno będę Cię polecał znajomym i czytelnikom:)
  Pozdrawiam i życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku 🙂

 4. Witam,
  mam stronę naprawakomputera.eu i ostatnio zajęłam się poprawa pozycjonowania. Odkryłam, ze jedna z podstron ma w adresie _, mało przyjazny przy pozycjonowaniu. Zmieniłam link ręcznie, ale chciałabym przekierować teraz ruch z http://naprawakomputera.eu/instalacja_oprogramowania/ na http://naprawakomputera.eu/instalacja-oprogramowania/ bez używania wtyczek? Wiem, że można tak operację wykonać w htaccess, ktoś pomoże z reguła?

 5. To chyba też jest przydatne jak się przenosi stronę na nowy serwer i cachuje stronę a tym bardziej jak zmienia się strukturę linków. Dobrze napisane, to warto zawsze mieć w zakładkach aby sobie przypomnieć w razie czego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *