• Optymalizacja bloga cz.1

    Optymalizacja bloga cz.1

    WordPress to świetne rozwiązanie dla blogerów. Czasem jednak nie wszystko jest OK. Strony oraz wpisy za wolno się ładują, obrazki nie wyświetlają się poprawnie – krótko mówiąc, nie jesteś zadowolony z funkcjonowania Twojego bloga. Może czasem zadajesz sobie pytanie, jak to naprawić? co robię źle, że mój blog nie działa tak, jak powinien?

    W tym artykule opiszę klika sposobów na optymalizację twojego bloga w WordPress.

    1. Zoptymalizuj tabele twojej Bazy Danych

    Optymalizacja Bazy Danych powinna być wykonywana (lub naprawiana) co jakiś czas, aby utrzymywała optymalną wydajność.

    Polecam do tego wtyczkę WP-DBManager, która również umożliwia wykonanie backup’u naszej bazy. Posiada również kilka innych ciekawych funkcji. Wp-DBManager pozwala również zaplanować terminy optymalizacji tabel bazy danych. Wystarczy, że raz ustawisz i masz później spokój. Możesz również zoptymalizować ręcznie bazę danych za pomocą phpmyadmin.

    2. Zainstaluj wtyczkę WP-Cache lub WP-Super-Cache

    One naprawdę uczynią twój blog szybszym. Ostatnio znalazłem bardzo dobrą wtyczkę dla cache W3-Total-Cache, która może być dla ciebie świetną alternatywą. Wybierz jedną z wymienionych wtyczek i zainstaluj na swoim blogu.

    3. Wyłącz rewizję wpisów.

    Wraz z ukazaniem się wersji WordPressa 2.6 utworzono mechanizm, który zapisuje rewizję wpisów. Polega to na tym, że kiedy zmieniamy coś we wpisie, wordpress automatycznie  zapisuje historię zmian, przez co powoduje nagromadzenie się informacji w bazie danych, co znacznie obniża szybkość naszej bazy. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji możesz ją wyłączyć ręcznie, lub zainstalować odpowiednią wtyczkę.

    Możesz wyłączyć rewizję za pomocą wtyczki Delete-Revision. Możesz skorzystać również z wtyczki No Revisions. Natomiast, jeśli zamierzać wyłączyć tą funkcję ręcznie, wklej poniższy kod do pliku wp-config.php:

    define('WP_POST_REVISIONS', false); 

    UWAGA: Jeśli nie wiesz dokładnie jak się za to zabrać, stanowczo odradzam ci edycję wp-config.php, ponieważ, krótko mówiąc, możesz sobie narobić „bigosu”. Nie chcę rozwijać tego tematu, ale z plikiem wp-config.php łatwo można sobie narobić kłopotu, a tego chyba nie chcemy 😉 Szczególnie, jeśli posiadasz hosting na home.pl. Tam nawet przy ręcznej edycji wp-config.php podczas instalacji wyskakują błędy. W pliku wp-config.php błędem są nawet białe znaki (zbędne spacje).

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji, przeczytaj wpis Optymalizacja bloga cz.2 – Optymalizacja szablonu.

  • Zmiana starych linków na nowe

    Zmiana starych linków na nowe

    Jeśli posiadasz już bloga z wieloma wpisami, w dodatku zaindeksowanymi przez Google, wydaje się, że głupotą jest zmieniać linki. Może ci to zaszkodzić, ponieważ posiadasz czytelników, którzy trafiają na twoją stronę z wyszukiwarek forów internetowych i innych stron.

    Po zmianie struktury linków, odnośniki będą prowadziły donikąd(błędy 404). Oczywiście, w efekcie opinia o naszym blogu poleci automatycznie w dół zarówno w oczach wyszukiwarek, jak i użytkowników.

    Jakie zatem jest rozwiązanie tego problemu?

    Jeśli chcesz zmieniać swoje linki na przyjazne, a naprawdę warto, przeczytaj najpierw mój wcześniejszy artykuł o przyjaznych linkach.

    Natomiast jeśli chcesz, aby twoje stare linki dalej działały,  zainstaluj wtyczkę Permalinks-Moved-Permamently pobierając ją z odnośnika, lub wpisując podaną frazę w wyszukiwarce wtyczek w twoim panelu administracyjnym.

    Jeśli zmieniłeś linki oraz nie chcesz stracić Pageranku i ruchu na stronie (szczególnie na starszych postach), ta wtyczka jest dla ciebie.

    Permalinks-Moved-Permamently to genialna wtyczka, dzięki której stare linki również będą działać. Dzieje się tak dlatego, że kiedy stare, niedziałające linki generują błąd 404, ta wtyczka wyłapuje treść z linku i znajduje odpowiedni link do danego wpisu.

    Jeśli wpis znajduje się na stronie, generuje ona przekierowanie 301, które automatycznie przekieruje twojego czytelnika ( Googlebot również) do nowej lokalizacji wpisu. Brak opcji konfiguracji, po prostu podłącz i śmiga 😉

    Wtyczkę przetestowałem nawet dzisiaj na moim blogu doprzodu.info, żeby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Aby to potwierdzić, zobacz  na link do mojej strony (doprzodu.info art o żonlgowaniu) w wyszukiwarce. Zauważ, ze link w wyszukiwarce jest inny niż na blogu, jednak wtyczka z łatwością znajduje pożądany wpis.

  • Przyjazne linki w WordPress oraz problem na home.pl

    ,
    Przyjazne linki w WordPress oraz problem na home.pl

    Permalinks ( Bezpośrednie linki ) – to odnośniki do twoich postów, kategorii i innech stron na twoim blogu. Domyślnym linkiem w WordPress jest struktura:

    http://www.TWOJADOMENA.pl/?p=123

    Nie od dzisiaj wiadomo, że google lubi ładne linki, a nie takie, jak wyżej. Dodatkowo dobrze jest, jeśli szukany tytuł artykułu widnieje w linku. Na przykład na moim blogu:

    https://netbloger.pl/kurs-wordpress-dla-zielonych/

    Pewnie już zauważyłeś cyfrę 110 w środku linku. Jest to ID postu, a umieszczam go w moich linkach opiszę pod koniec artykułu.

    Aktualizacja Maj 2012

    W ciągu ostatnich kilku lat wyszukiwarka Google bardzo się zmieniła, dlatego na dzisiejszy dzień dodawanie ID postu do struktury linku nie da Ci żadnej korzyści, jeśli chodzi o pozycjonowanie.

    Aby edytować linki prowadzące do twoich wpisów nie musisz instalować żadnej wtyczki. Funkcja edycji linków jest wbudowana w WordPress. W tym celu wybierz z panelu administracyjnego Ustawienia i Bezpośrednie odnośniki (Permalinks). Wyświetlą ci się Ustawienia bezpośrednich odnośników.

    Możesz wybrać jeden z sugerowanych linków i kliknąć zapisz zmiany. Poniżej przykładów znajdź Własny format. tam możesz wybrać swój własny schemat.
    Możesz wybrać zmienne spośród:

    • %year% – dodaje rok, na przykład 2009
    • %monthnum% – dodaje miesiąc, na przykład 09
    • %day% – dzień miesiąca, na przykład 27
    • %hour% – godzinę dnia, na przykład 15
    • %minute% – dodaje minutę, na przykład 47
    • %second% – dodaję sekundę, na przykład
    • %postname% – dodaje nazwę twojego postu ( jeśli chcesz używać samego postname, możesz mieć problemy tylko w jednym przypadku. Jeśli używasz wersji starszej, niż 2.0 )
    • %post_id% – dodaje unikalny numer do postu
    • %category% – dodaje nazwę kategorii
    • %author% – dodaje autora wpisu

    Dla przykładu, jeśli chcesz, aby w linku był wyświetlany rok, miesiąc, i nazwę postu, link będzie wyglądał tak:

    /%year%/monthum%/%postname%/

    Jeśli chcesz używać tylko /%postname% aby twój link wyglądał w ten sposób:

    www.TWOJADOMENA.pl/nazwawpisu/

    Skonfiguruj plik .htaccess wklejając poniższy kod:

    Jednak chciałbym ci przedstawić strukturę linków najbardziej przyjaznych z wyszukiwarkami. Przykłady takich linków możesz zauważyć na moim blogu. Na przykład: https://netbloger.pl/110/kurs-wordpress-dla-zielonych/

    Analogicznie zmienna, jaką wpiszesz w twoich bezpośrednich odnośnikach będzie wyglądała w ten sposób: /%post_id%/%postname%/

    Ta struktura sprzyja wyszukiwarkom, ponieważ pomaga w przekierowaniach 301. Myślę, że warto z tego skorzystać.

    Aktualizacja Maj 2012

    Jeśli zamierzasz stworzyć większego bloga (50 wpisów+) ustawianie takiej struktury z ID wpisu jest pomyłką. Taka struktura nie da ci żadnej korzyści, a może nawet zaszkodzić.

    Dlaczego? Ponieważ po dodaniu 50+ wpisów na blogu, ID będzie miało wartość nawet kilku tysięcy. Przy dodawaniu tysięcznego artykułu link z ID wpisu wyglądałby jakoś tak:

    https://netbloger.pl/123345348734534/jubileuszowy-artykul

    Zamiast tego lepiej po prostu użyć np.:

    /%postname%/ lub /%category%/%postname%/

    Przekierowanie 301 jest najefektywniejszym i przyjaznym wyszukiwarkom sposobem przekierowania stron. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się TUTAJ.

    UWAGA!

    Jeśli prowadzisz już blog dłuższy okres czasu i chciałby zmienić linki równocześnie nie tracąc starych, przeczytaj krótki poradnik jak tego dokonać.

    Problemy

    Czasem „ładne linki” nie działają poprawnie, ponieważ na serwerze nie działa mod_rewrite lub jest wyłączony. Znanym problemem z mod_rewrite spotkamy się na hostingu HOME.PL.
    Dzieje się tak dlatego, że home posiada własny serwer Ideawebserwer. Jest on prawie taki sam, jak Apache, jednak prawie robi wielką różnicę. Chociaż home.pl naprawiło już kilka błędów, użytkownicy dalej mają problemy.

    Aby włączyć mod_rewrite, musisz zamienić jedną linijkę w pliku „/wp-includes/vars.php” w katalogu WordPress na twoim serwerze. Znajdź linijkę:

    $is_apache = ( strstr($_SERVER['SERVER_SOFTWARE'], 'Apache') || strstr($_SERVER['SERVER_SOFTWARE'], 'LiteSpeed') ) ? 1 : 0;

    I zamień ją na:

    $is_apache = ( strstr($_SERVER['SERVER_SOFTWARE'], 'Apache') || strstr($_SERVER['SERVER_SOFTWARE'], 'LiteSpeed') || strstr($_SERVER['SERVER_SOFTWARE'], 'IdeaWebServer')) ? 1 : 0;

    Później wróć do edycji pliku .htaccess i skonfiguruj jak wyżej. Powodzenia!

    Jeśli dalej masz problemy z linkami, opisz proszę swój problem w komentarzu.