WordPress MultiSite – Jak Uruchomić Sieć w WordPress

Jak uruchomić mu wordpress? Od wersji 3.0 WordPress dodał sieć do głównej paczki instalacyjnej WordPress’a. Co to oznacza dla nas, użytkowników WordPress’a? Nie musimy już ściągać oddzielnego WordPress 'a Multiuser, lecz jedyną rzeczą, którą należy zrobić, to uruchomienie sieci na zainstalowanym już blogu WordPress.
WordPress pozbył się więc problemu z przenosinami zwykłego bloga na WordPressie na MU WordPress. Pamiętaj, że najpierw musisz włączyć WildCard dla domeny w hostingu, na którym chcesz uruchomić WordPress MultiSite.
Jeśli chcesz włączyć funkcję MultiSite na swoim blogu, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, które opisuję poniżej.

Instalacja WordPress MultiSite

Zanim zaczniesz cokolwiek edytować, skopiuj sobie plik .htaccess oraz wp-config.php na swój dysk, aby zachować kopię zapasową. Utwórz również kopię zapasową bazy danych, w razie gdyby instalacja zakończyła się niepowodzeniem.

Zaloguj się na swoje konto FTP i przejdź do głównego katalogu, gdzie zainstalowałeś WordPress. Następnie znajdź   plik wp-config.php. Kliknij prawym przyciskiem myszy i następnie Edytuj, jak na screenshocie niżej ( do edycji pliku użyj programu notepad++ ).

WordPress MultiSite – SCREENSHOT #1

 
Następnie znajdź linijkę define (’WP_LANG’, ’ ’); bądź, jeśli masz już zainstalowaną polską wersję wordpressa – define (’WP_LANG’, 'pl_PL ’);
Teraz, pod tą linijką dodaj nową:

define ('WP_ALLOW_MULTISITE' , true);
WordPress MultiSite – SCREENSHOT #2

W ten sposób włączyłeś możliwość uruchomienia sieci na twoim blogu. Teraz zapisz plik wp-config.php i zaloguj się do panelu administracyjnego bloga i przejdź do zakładki Narzędzia. Zobaczysz tam nowo powstałą podstronę Sieć; przejdźmy zatem do szczegółów uruchamiania sieci.

Uruchomienie WordPress MultiSite

Wybierz zakładkę Narzędzia-> SIEĆ. Zobaczysz powiadomienie podobne do prezentowanego na screenshocie #3.

WordPress MultiSite – SCREENSHOT #3

Zgodnie z pouczeniem, przed wykonaniem jakichkolwiek czynności, wyłącz wszystkie wtyczki.  Jeśli używasz Google xml sitemap, mam dla Ciebie przykrą wiadomość -niestety nie jest ona kompatybilna z WordPress MultiSite. Jednak możesz z powodzeniem stosować o wiele lepszą wtyczkę SEO – WordPress SEO by Yoast. Jeśli wyłączyłeś wtyczki, możesz teraz uruchomić instalację sieci.
Na ekranie pojawią się 3 kroki, które musisz wprowadzić w swojej instalacji WordPressa, aby wszystko działało bez zarzutów.
1. Najpierw utwórz katalog blogs.dir w katalogu wp-content. Ścieżka dostępu do katalogu blogs.dir powinna wyglądać w ten sposób:

public_html/TwójBlogWordPress/wp-content/blogs.dir

Gdzie w miejsce twojblogwordpress wstaw sobie katalog, gdzie zainstalowałeś WordPress’a.
2. Jeśli utworzyłeś katalog blogs.dir, przejdź do kroku drugiego. Tutaj musisz skopiować prezentowany kod i wkleić go do pliku wp-config.php NAD linijką:

/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */

Na Screenshocie #4 dokładnie widać, gdzie powinieneś wkleić kod:

WordPress MultiSite – SCREENSHOT #4

3. Wróć teraz do zakładki Sieć w panelu administracyjnym WordPressa. Krok 3 nakazuje skopiować prezentowany kod do pliku .htaccess w głównym katalogu WordPressa. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że masz utworzoną kopię zapasową pliku .htaccess. Pamiętaj również, że musisz dodać podany kod do pliku .htaccess, który znajduje się w głównym katalogu WordPressa.

WordPress MultiSite – SCREENSHOT #5

Po pomyślnym dodaniu kodu pamiętaj, aby zapisać plik 😉 Jeśli wykonałeś poprawnie wszystkie powyższe kroki, to właśnie uruchomiłeś WordPress MS. Jedyną rzeczą, jaka Ci została do zrobienia, to ponowne logowanie. Na stronie uruchamiania sieci w panelu WordPressa pod 3 krokiem znajdziesz link do ponownego logowania.
Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, podziel się nimi zostawiając komentarz.
Powodzenia.


Comments

33 odpowiedzi na „WordPress MultiSite – Jak Uruchomić Sieć w WordPress”

  1. świetny poradnik męczyłem się kilka dni , ale kiedy znalazłem ten poradnik instalacja własnej sieci poszła mi bardzo szybko teraz mogę się Cieszyć własną siecią wordpress.

  2. Witam,
    dzięki za konkretny poradnik :)Zanim jednak zajmę się dodaniem tej opcji mam jeszcze kilka pytań, na które nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi w sieci.
    1. Czy blogi na WP MU muszą być pod jedną domeną(foldery)/subdomenami?
    2. Czy nowo dodany blog może funkcjonować pod indywidualną domeną? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę go podpiąć pod inna domenę?
    3. Czy nowy blog może posiadać swój indywidualny szablon graficzny?
    Pozdrawiam 🙂

    1. 1 i 2 – pytasz o to samo? Bo tak to zrozumiałem… Każda z nowo utworzonych witryn może mieć swoją indywidualną domenę (inny adres niż ten utworzony na początku).
      3. Tak – Każda z witryn to – Osobna, Indywidualna strona – korzystająca z wspólnych zasobów (jednej głównej instalacji). Każdą możesz zarządzać tak samo jak wcześniej – przed uruchomieniem sieci. Zmieniać motywy, włączać wtyczki itd….

  3. Robię wszystko tak jak w poradniku, po wejściu do panelu powinien pojawić się zakładka „super admin” u mnie niestety nic takiego nie ma…WP nie pokazuje żadnych błędów miał ktoś podobny problem?

  4. Awatar Radosław
    Radosław

    W artykule jest mowa pod koniec o kroku 2 i 3. I jest mowa żeby skopiować dane z tych kroków. Ale nigdzie wcześniej nie są one opisane więc skąd je skopiować? Nie rozumiem tego 🙁 Może ktoś to wyjaśni? Będę wdzięczny 😉

    1. Przepraszam, ale przez wypadek niektóre artykuły na blogu zostały zniszczone, między innymi ten. Lecz teraz artykuł został zaktualizowany i nie powinno być problemów 😉
      Kody z kroków 2 oraz 3 znajdziesz w swoim panelu administracyjnym przy uruchamianiu sieci.
      Pozdrawiam.

  5. Witam czy jest szansa na odinstalowanie sieci wp czyli cofnięcie całej procedury ? Jeśli tak czy mogę uzyskać pomoc jak to zrobić?

  6. Świetny poradnik tego właśnie szukałem uruchamiam sieć wielu stron i dzięki temu rozwiązaniu nie będę tak obciążał serwera.

  7. A czy można- mając uruchomiony multisite- ustawić tak, żeby automatycznie wyświetlał właściwą wersję językową bazując na IP odwiedzającego lub wersji językowej jego przeglądarki? Czy multisite ma tu coś do zaoferowania? Jeśli nie, to jak inaczej to zrobić?

  8. Awatar togalazka
    togalazka

    Mi na home.pl niestety po ponownym zalogowaniu nie pojawia sie siec

  9. Awatar michał
    michał

    ja męczę się cały dzień, robię krok po kroku, efekt mam cały panel w kokpicie dodaję nową stronę, tworzy ją, mam na mailu i … nic. klikając na jakikolwiek adres nowej strony wyświetla się komunikat że nie może połączyć się z serwerem , na żadną nową stronę nie mogę się dostać, tak jakby nie podpinał tego do serwera :/ dodam że wildcart zrobiony chmody itp sa ok, nie wiem co jta nie tak :/

  10. super ja swojej stronie odpaliłem i działa, artykuł ok
    dzieki

  11. Awatar Krzysiek
    Krzysiek

    Zrobiłem krok po kroku, tak, jak było napisane w poradniku; poszło całkiem sprawnie, tylko teraz jak utworzyłem nowe witryny, to nie mogę w nie wejść, bo pojawia się informacja: ta strona internetowa zawiera pętlę przekierowań. O co chodzi?

  12. Czy każdy nowy blog w tej sieci to nowa baza danych??

  13. Można zrobić tak żeby na każdym blogu wyświetlać swoje reklamy np. AdSense?

  14. Awatar Ania
    Ania

    Podczas instalacji zrobiłam wszystko krok po kroku. Jednak w zakładce Narzędzia => uruchamianie sieci pojawia się komunikat „Kiedy sieć zostanie już utworzona, możesz spokojnie włączyć swoje wtyczki.” I nic ponad to. Czy można przeprowadzić instalację w inny sposób?

  15. Jeżeli mam już 2 blogi i chce zainstalować 3, to mogę w tym 3 nowo instalowanym uruchomić multisite, a potem podpiąć te 2 pozostałe blogi? Podejrzewam, że będzie problem z wtyczkami.

    1. Nigdy czegoś takiego nie robiłem, ale WP MU korzysta z jednej bazy danych, natomiast oddzielne WP mają również własne bazy, więc jedyną rozsądną metodą jest tutaj metoda eksportu i importu. Musisz wziąć pod uwagę, że niektóre wtyczki nie działają poprawnie w wersji MultiSite. Więcej o migracji blogów do MultiSite tutaj: http://codex.wordpress.org/Migrating_Multiple_Blogs_into_WordPress_3.0_Multisite

  16. Czy da się jakoś usunąć sieć.

  17. Awatar Adam
    Adam

    Witam a mnie by z kolei interesowała zamiana multisite na pojedyńcze strony jak to rozdzielić?

  18. Witam,
    mam zainstalowany MU z możliwością zakładania blogów w katalogu. Dla głównej domeny domyślnie WP wstawia przedrostek /blog/ przed kategorią czy artykułem. Chciałbym nazwę /blog/ całkowicie usunąć. Miał ktoś z czymś podobnym do czynienia? Ewentualnie jakie pliki należy edytować by to zmienić.

  19. Witam
    Nie bardzo rozumiem pierwszy krok (poniżej), ponieważ WP zainstalowałem automatycznie jako wtyczkę na stronie moge serwera. Mógłby ktoś łopatologicznie wyjasnić o jaki katalog chodzi?
    1. Najpierw utwórz katalog blogs.dir w katalogu wp-content. Ścieżka dostępu do
    katalogu blogs.dir powinna wyglądać w ten sposób:
    public_html/TwójBlogWordPress/wp-content/blogs.dir
    Gdzie w miejsce twojblogwordpress wstaw sobie katalog, gdzie zainstalowałeś WordPress’a.

    1. Paweł, chodzi o to, byś utworzył katalog blogs.dir w katalogu wp-content. Jeśli WP zainstalowany jest w katalogu public_html, to ścieżka dostępu będzie bez tego „TwójBlogWordPress”

  20. A nie myślałeś, żeby zrobić autorską wtyczkę, aby przyspieszyć proces tworzenia MU? Niby nie ma wiele do roboty ale zabawa w kodzie to nie to samo co szybkie wyklikanie całego konfigu.

  21. Awatar sxafff
    sxafff

    po co jest ten katalog ?????
    public_html/TwójBlogWordPress/wp-content/blogs.dir

  22. Witam, mógłby mi ktoś pomóc? Uruchomiłem sieć i dodałem stronę pod adresem http://fotoczerwinski.pl/en/ ale coś jest nie tak bo nie wyświetla szablonu, tylko tekst. Jak chcę przejść do kokpitu nowej strony to w Chrome pokazuje błąd „This webpage has a redirect loop”. Co robię źle, wydaje mi się że zrobiłem wszystko wg. poradnika, dodam że strona była przenoszona zaraz po uruchomieniu sieci, po przeniesieniu dodałem nową stronę.

  23. Mam pytanie, jak się ma sprawa istniejących sub domen na innych systemach np Prestashop, Joomla ?
    Czy jak włączę wildcarda+wordpressa czy będę widział swoje stare sub-domeny ?

  24. Awatar Rafał
    Rafał

    Witam
    Nie widzę kodu z kroku drugiego ? gdzie go mogę skopiować ?
    rozumiem że chodzi o ten kod w czerwonej ramce na SCREENSHOT #4

    1. Awatar Rafał
      Rafał

      poszło, wszystko działa, kody pokażą się po kliknięciu na utwórz sieć.
      dzięki

  25. Awatar Asia
    Asia

    Witam! Czy multisite mogę zastosować jeżeli chcę mieć dwie różne domeny na jednym serwerze i wordpressie? Np. chcę prowadzić dwie strony http://www.mojastrona.pl oraz http://www.mojprywatnyblog.pl, czy da się zrobić tak, żebym miała w kokpicie możliwość przełączenia stron? Czy multisite działa tylko na subdomenach jednej strony?

  26. Awatar Kamil
    Kamil

    Witam. To nie jest kompletna instrukcja. Po wykonaniu tych kroków i przejściu na jedną z witryn sieci, pokazuje mi się „Nie znaleziono strony”. Instalujemy wordpressa na tym adresie w normalny sposób, dodając wszystkie katalogi wp do folderu podstrony czy da się to jakoś zautomatyzować?

    1. Awatar Alicja
      Alicja

      Ten sam problem, mozliwe ze jest to zwiazane z hostingiem, mam strone na Az.pl i ten problem wystepuje, na wielu innych stronach ktore nie staly na az.pl tylko np na home/zenbox itd… tego probelmu nie bylo, wordpress sam dodawał poprawnie dzialajaca subdomene i jednoczesnie witryne sieci, gdyby ktos mógł się w miarę szybko odniesc bede wdzieczna, dziekuję

  27. Czy to nadal jest aktualne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *