WordPress – kategorie w menu

Jak dodać kategorie w WordPress w menu na początku strony? Ostatnio coraz więcej ludzi używa kategorie razem ze stronami.
Blog staje się wtedy bardziej przejrzysty i sam dobrze rozumiem te trendy 😉 Coraz więcej szablonów powstaje z możliwością dodania kategorii do nav baru. Jeśli twój szablon nie posiada takiej możliwości – musisz pobawić się co nieco z kodem. Uwaga – chyba, że używasz rewolucyjnego themu WordPress TwentyTen. Jest to bardzo prosty, przejrzysty szablon, który bije na głowę swojego poprzednika (chyba Kubricka). W każdym razie TwentyTen przy kilku poprawkach może wyglądać całkiem ładnie – jako blog.

WordPress – Kategorie w menu

Jak zatem dodać kategorie do navbaru w WordPress? Jest na to kilka sposobów i nie ma jednej reguły, ponieważ to zależy od szablonu. WordPress 3.0 Zrobił wielki krok w kierunku użytkowników i dał możliwość tworzenia menu według własnych potrzeb z poziomu panelu administracyjnego. Dlatego, aby dodać kategorie, wystarczy wykonać kilka kroków poniżej. Jednak ta opcja jest dostępna dla motywów tworzonych pod wp  3.x oraz dla wspomnianego TwentyTen (domyślny szablon WordPress). Jak sprawdzić, czy mój szablon obsługuje tą funkcję?
Proste, Wybierz Wygląd z panelu bocznego WordPress’a  i następnie włącz Menu. Po lewej stronie u góry zobaczysz poszukiwaną informację (patrz przykład poniżej).

Jeśli twój motyw obsługuje menu nawigacyjne, a w przypadku TwentyTen(domyślny szablon) jest to pewne, zastosuj się do poniższych instrukcji, w przeciwnym wypadku, przejdź do punktu 2.

1. WordPress kategorie w TwentyTen

Jak dodać kategorie w WordPress pokażę Ci na przykładzie bloga NETbloger – wtyczki. Zobacz teraz na poniższy screenshot.

Jest tam Strona główna, Strona 1, Strona 2 i About.
Posiadam również kategorie:

 • wtyczki
 • wordpress
 • firefox
 • opera
 • uncategorized
 • wp podstawy
 • blogowanie

Załóżmy, że chcę, aby w moim głównym menu pojawiały się tylko strony Strona 1, Strona 2 oraz kategorie wtyczki, wordpress, firefox oraz opera. Potrzebuję stworzyć menu. Wpisz nazwę menu jakie chcesz – nie ma to większego znaczenia i zapisz menu.

Następnie z Położenia motywów wybierz swoje nowo utworzone menu(w moim przypadku jest to główne menu) i Zapisz.

Niżej możesz dodawać odnośniki, jakie tylko chcesz, poniżej Strony – jakie będą wyświetlane w Twoim navbarze oraz Kategorie.
Jak na przykładzie kliknij na zobacz wszystkie i zaznacz strony i kategorie, jakie zamierzasz wyświetlać w swoim głównym menu.

W moim przypadku będą to Strona 1, Strona 2 oraz wtyczki, wordpress, firefox oraz opera. Wybierz i Dodaj do menu.
Zobacz na zrzut ekranu poniżej. Możesz tam wybrać kolejność wyświetlanych stron oraz kategorii. Na koniec kliknij Zapisz menu.

Powinieneś otrzymać podobny rezultat do mojego – http://wtyczki.netbloger.eu

2. WordPress | Kategorie w menu – sposób 2

Czasem szablony posiadają plik odpowiadający za główne menu. Poszukaj plik ze słowami nav oraz menu. Na przykład nav_menu.php.
Otwórz go i dodaj kod:

wp_list_categories('orderby=name&include=1,2,3&title_li=');

między znacznikami:

<?php ?>

W miejsce 1,2,3 dodaj ID swoich kategorii, jakie chcesz zamieścić w menu nawigacyjnym. Jak sprawdzić ID kategorii? Wybierz Zakładkę Wpisy -> Kategorie z panelu administracyjnego wordpressa i najedź myszką na jakąś kategorię. na dole przeglądarki powinien wyświetlić się link podobny do mojego.
https://netbloger.pl/wp-admin/edit-tags.php?action=edit&taxonomy=category&tag_ID=4&post_type=post
Odczytaj id kategorii, jakie zamierzasz wstawić do menu i wpisz je w powyższym kodzie. wp_list_categories tworzy menu w znacznikach <li>… </li> Więcej na ten temat możesz przeczytać na oficjalnej stronie WordPressa.
Sposobów na dodanie kategorii jest tyle, ile szablonów – niestety. Kilka z nich dodam jeszcze w tym artykule. Jeśli masz pytania, podziel się z nami w komentarzu lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie Zadaj Pytanie.

Udostępnij

Zobacz również:

15 Responses

 1. Dodałem menu sposobem drugim, ale nie umiem go przesunąć w prawo i zmienić koloru czcionki
  #categories_menu li {
  float:left;
  border-right:1px solid #CCC;
  padding: 0 10px;
  }
  #categories_menu li:last-child {
  border: none;
  padding-right:0;
  }

 2. Szkoda iż niema sposobu, by automatycznie generowało się drzewko:
  Kategorie – „ślepy link”
  + kat1
  + kat2
  + itp
  Bo w tej chwili, jak dodam jakaś kategorię, to muszę ręcznie dodać ją do menu.

  1. No właśnie, Szymon, czy faktycznie nie ma takiego sposobu? Wypowiedz się proszę – też jestem nim zainteresowana.
   Pozdrawiam
   Malina

 3. A czy jest możliwość, aby do dostepnego juz szablonu w jakis sposób dodac taki plik, który umożliwi edycje menu?

 4. Szkoda, że nie można dodać automatycznie pojedynczych wpisów jako podkategorie. Coś na wzór:
  Samochody
  — Audi A4
  — Mercedes W124
  Samoloty
  — Boening 767

 5. Hej,
  A ja z kolei mam taki problem, że po dodaniu kategorii do głównego menu skopuje mi się link. Wygląda następująco: nazwa-mojej-strony/category/httpwww-nazwa-mojej-strony-comblogowe-serie/nazwa-kategorii Próbowałam edycjii z SEO, ale nic nie pomogło. Skontaktowałam się z twórcą Themu, który stwierdził, że źle konstruuję menu, ale robiłam wszystko według instrukcji. Czy to oznacza, że mój theme nie obsługuje kategorii czy da się to jakoś naprawić? Z góry wielkie dzięki za pomoc.

 6. Witam,
  mam problem z poniższym temacie, otóż chciałbym aby była możliwość dodawania strony do menu portalu poprzez utworzone kategorie, na tą chwilę jest tylko opcja „najnowsze” – „zobacz wszystkie” – „szukaj”.
  Chodzi mi o sytuacje gdy do jednego portalu strony będzie dodawać kilka osób i będą to strony o takich samych nazwach. Gdy ktoś będzie chciał dodać stronę do konkretnego menu nie będzie wiedział czy dotyczy jego tematu, bo kilka stron będzie miało identyczną nazwę. A jak wybrałby kategorię to byłaby pewność że to jego strona.

 7. A ja mam takie pytanie: w jaki sposób skonfigurować wygląd strony w menu, która jest przeglądem wpisów z danej kategorii. Chodzi np o usunięcie informacji o nazwie kategorii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.