Licznik odwiedzin na blogu WordPress

Jeśli prowadzisz bloga dla innych, a nie tylko dla siebie, to na pewno chcesz wiedzieć, ile ludzi czyta twojego bloga, skąd trafiają na twój blog itp. Aby stwierdzić liczbę wejść, potrzeby jest licznik odwiedzin.
Dla WordPress stworzono sporo wtyczek monitorujących wejścia, wyjścia, źródła odwiedzin, słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkach itp. Ja polecam ci dwa darmowe liczniki odwiedzin. Jeden z nich to zewnętrzny licznik Google Analytics. Jest on bardzo dobrym licznikiem, oficjalnym produktem Google, dlatego polecam korzystać z niego.
Osobiście jestem zdania, że jeden licznik to za mało, ponieważ nigdy nie będzie on w 100% dokładny. Dlatego jako drugi licznik odwiedzin używam wewnętrzny plugin WordPress.com Stats. Wymaga on jednak klucza API dostępnego na koncie WordPress.com.
Korzystanie z Google Analytics oraz WordPress.com Stats daje w sumie dobry efekt. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie. Możesz skorzystać z innych wtyczek np. WP-Stats.
Aby wszystko dobrze zainstalować, zapoznaj się z poniższym krótkim tutorialem.
Do obiektywnego ocenienia statystyk na blogu zainstaluj 2 wtyczki: Google Analytics for WordPress oraz WordPress.com Stats.

INSTALACJA GOOGLE ANALYTICS NA BLOGU

Najpierw załóż sobie konto na Google. Aby to zrobić zarejestruj się tutaj: http://www.google.com/analytics/sign_up.html i zaloguj się do panelu. Utwórz nowe konto w Google analytics, wpisz nazwę domeny i pozostałe dane i przejdź dalej. Przejdź dalej, na sam koniec, nie kopiuj żadnego kodu, nigdzie nie wklejaj. Zapisz i zakończ konfigurację. Zobaczysz stronę administracyjną, pod nazwą zobaczysz swoją domenę, a całkiem obok kod-ID, (na przykład UA-12345678-9). skopiuj go, ponieważ będzie Ci on potrzebny do konfiguracji GA na twoim blogu.
Zaloguj się teraz do panelu administracyjnego na swoim blogu, przejdź do zakładki Wtyczki i wybierz dodaj nową. W wyszukiwarce wpisz Google Analytics for WordPress i zainstaluj wtyczkę (Jak zainstalować wtyczki?).
Zarządzanie i możliwość konfiguracji twojej wtyczki znajdziesz w Ustawieniach. Znajdź taką zakładkę na panelu administracyjnym i poszukaj Google Analytics. Znajdź pole, gdzie masz wpisać ID twojego konta na analytics i wklej tam wcześniej skopiowany kod.
Teraz przejdź do swojego konta na GA i odśwież stronę. Po 24 godzinach statystyki powinny działać i możesz zaczynać się bawić w analizę ;).

INSTALACJA WORDPRESS.COM STATS w WordPress

Czas na instalację drugiej wtyczki WordPress.com Stats. Poszukaj tej wtyczki w podobny sposób, jak Google Analytics dla WordPress i zainstaluj. Jeśli nie możesz sobie poradzić, zajrzyj tutaj: (Jak zainstalować wtyczki?).
Następnie musisz skonfigurować wtyczkę. W tym celu Przejdź do zakładki wtyczki i wybierz WordPress.com Stats. Aby wtyczka działała poprawnie, potrzebujesz klucz API, który znajdziesz na swoim koncie w WordPress.com. Zaloguj się lub utwórz konto tutaj http://wordpress.com/profile/. W swoim profilu znajdziesz API key. Skopiuj go i przenieś na swój blog. Wklej go i kliknij Save. Jeśli dobrze go wpisałeś, twoje statystyki będą działać poprawnie.
Możesz korzystać z obu liczników, masz wtedy dla porównania statystyki z różnych źródeł. Jednak jeśli nie potrzebujesz bardziej zaawansowanych statystyk, możesz pozostać tylko na statystykach WordPress.com Stats.
Jeśli masz jakiś problem, napisz go w komentarzu lub zadaj mi pytanie tutaj: https://netbloger.pl/zadaj-pytanie

Udostępnij

Zobacz również:

13 Responses

 1. Witam serdecznie, poszukuję licznika odwiedzin w postaci „tradycyjnej”, tzn. żadnych statystyk tylko cyferki, które będą pokazywać ile osób odwiedziło stronę. Czy mogłabym prosić o pomoc?

  1. Liczników tego typu jest bez liku. Na przykład wtyczka RealTime Visitors Stats and Geolocation pokazuje, ile użytkowników jest obecnie online. Są również serwisy zajmujące się statystykami, które umożliwiają dodanie do strony widgetu z licznikiem takie, jak StatCounter, Piwik czy Woopra.

 2. Witam serdecznie
  Mam konto na nowym blog.pl. szablony do niego pochodzą z word pressa, za żadne skarby nie mogę zainstalować tam ani licznika, ani statystyk. Nie ma nawet możliwości dodania nowych wtyczek – lub ja nie umiem jej znaleźć. Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam

 3. Witam. Na moim profilu wordpress.com nie mogę znaleźć API key. Gdzie on się znajduje? Proszę o pomoc. Mam za to informację „You can get your API key direct from Akismet now.” i gdy kliknę zostaję przeniesiona na stronę http://akismet.com/wordpress/

 4. Wszystkie te liczniki to kombajny zaśmiecające blog wykresami itp. Czy jest jakiś prosty licznik, który pokazywałby unikalne odwiedziny tylko pod postacią zmieniającej się cyfry?

 5. a raczej http://www.pilkarze.hekko.pl/slav/
  jakos nie idzie mi dzialanie na tej plaszczynie i mimo ze mam domene nie potrafie zgrac tego z hostingiem.
  ale pisze w innej sprawie. stat24.pl. ma wtyczke na wp.
  problem polega na tym ze „Nie wykryto w kodzie witryny skryptów zliczających”
  jak to zmienic. kiedys na testowej stornie dzialalo a teraz nie moge.
  dzieki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.