WordPress to świetne rozwiązanie dla blogerów. Czasem jednak nie wszystko jest OK. Strony oraz wpisy za wolno się ładują, obrazki nie wyświetlają się poprawnie – krótko mówiąc, nie jesteś zadowolony z funkcjonowania Twojego bloga. Może czasem zadajesz sobie pytanie, jak to naprawić? co robię źle, że mój blog nie działa tak, jak powinien?
W tym artykule opiszę klika sposobów na optymalizację twojego bloga w WordPress.
1. Zoptymalizuj tabele twojej Bazy Danych.
Optymalizacja Bazy Danych powinna być wykonywana ( lub naprawiana ) co jakiś czas, aby utrzymywała optymalną wydajność.
Polecam do tego wtyczkę WP-DBManager, która również umożliwia wykonanie backup’u naszej bazy. Posiada również kilka innych ciekawych funkcji. Wp-DBManager pozwala również zaplanować terminy optymalizacji tabel bazy danych. Wystarczy, że raz ustawisz i masz później spokój.
Możesz również zoptymalizować ręcznie bazę danych za pomocą phpmyadmin.
2. Zainstaluj wtyczkę WP-Cache lub WP-Super-Cache.
One naprawdę uczynią twój blog szybszym. Ostatnio znalazłem bardzo dobrą wtyczkę dla cache W3-Total-Cache, która może być dla ciebie świetną alternatywą. Wybierz jedną z wymienionych wtyczek i zainstaluj na swoim blogu.
3. Wyłącz rewizję wpisów.
Wraz z ukazaniem się wersji WordPressa 2.6 utworzono mechanizm, który zapisuje rewizję wpisów. Polega to na tym, że kiedy zmieniamy coś we wpisie, wordpress automatycznie zapisuje historię zmian, przez co powoduje nagromadzenie się informacji w bazie danych, co znacznie obniża szybkość naszej bazy. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji możesz ją wyłączyć ręcznie, lub zainstalować odpowiednią wtyczkę.
Radzę ci wyłączyć rewizję za pomocą wtyczki Delete-Revision. Możesz skorzystać również z wtyczki No Revisions.
Natomiast, jeśli zamierzać wyłączyć tą funkcję ręcznie, wklej poniższy kod do pliku wp-config.php:
define(’WP_POST_REVISIONS’, false);
UWAGA:
Jeśli nie wiesz dokładnie jak się za to zabrać, stanowczo odradzam ci edycję wp-config.php, ponieważ krótko mówiąc, możesz sobie narobić „bigosu”. Nie chcę rozwijać tego tematu, ale z plikiem wp-config.php łatwo można sobie narobić kłopotu, a tego chyba nie chcemy 😉 Szczególnie, jeśli posiadasz hosting na home.pl. Tam nawet przy ręcznej edycji wp-config.php podczas instalacji wyskakują błędy. W pliku wp-config.php błędem są nawet białe znaki ( zbędne spacje ).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji, przeczytaj wpis Optymalizacja bloga cz.2 – Optymalizacja szablonu
Dodaj komentarz