Jak zmienić login admin w WordPress

Domyślny login „admin” można bardzo łatwo zmienić za pomocą phpMyAdmin. W tym krótkim wpisie pokażę Ci krok po kroku, jak szybko i bez zbędnych problemów zmienić nazwę użytkownika WordPress. Jak już wspominałem na blogu, warto zmienić login WordPress ze względu na ryzyko włamania się ta twoją stronę. Jak zatem zmienić login admin w WordPress?
Pamiętaj, aby przed jakąkolwiek zmianą w bazie danych WordPress, czy plikach na blogu wykonać kopię zapasową bazy danych oraz konfigurowanych plików!
1. Zaloguj się do phpMyAdmin
2. Wybierz bazę danych, w której chcesz zmienić login
Jeśli nie wiesz, z jakiej bazy danych korzysta twoja strona, otwórz plik wp-config.php, który znajduje się w głównym katalogu wordpress’a i znajdź linijkę: define(’DB_NAME’, 'TwojaBazaDanych’); // Example MySQL database name
3. Wybierz tabelę wp_users
Jeśli zmieniałeś prefiks tabel w bazie danych WordPress, prefix wp_ może być u ciebie inny.
SCREENSHOT #1

4. W tabeli wp_users powinieneś zobaczyć wszystkich użytkowników, którzy są utworzeni na twoim blogu. Jeśli tylko ty prowadzisz bloga, zobaczysz w tabeli jeden rekord z użytkownikiem admin. Kliknij Edytuj aby rozpocząć operację.
SCREENSHOT #2

5. W kolumnie user_login w polu wartość znajdziesz nazwę użytkownika, której obecnie używasz. Zmień ją na unikalną, wymyśloną przez siebie i kliknij Wykonaj.
SCREENSHOT #3

Warto tutaj zaznaczyć, że nie musisz ustawiać takiego loginu, jaki chciałbyś, aby się wyświetlał przy publikacji wpisów. Nazwę użytkownika wyświetlaną na blogu możesz łatwo skonfigurować logując się do panelu administracyjnego w WordPress, następnie wybierz zakładkę Użytkownicy i dostosuj ustawienia według własnych potrzeb.
To wszystko! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w WordPress, zapisz się na biuletyn niżej oraz zobacz wpis Bezpieczeństwo WordPress.

Udostępnij

Zobacz również:

7 Responses

 1. Słuszna uwaga, że user o nazwie admin ułatwia robotę włamywaczowi.
  A co sądzisz o sposobie jego zmiany, który nie wymaga zaglądania do bazy, czyli takim:
  1. zakładamy w WP nowego użytkownika na prawach admina z nazwą inną niż admin
  2. logujemy się na tego użytkownika
  3. usuwamy użytkownika o nazwie admin
  4. podczas usuwania WP zapyta czy przepisać wpisy itd. użytkownika admin do innego. Zgadzamy się na to wskazując nowego użytkownika, którego właśnie założyliśmy

  1. Zdecydowanie najlepsza podpowiedź na pytanie: jak zmienić login admin w WordPress.
   Prosto, łatwo i bez żadnej wiedzy i straty czasu można to w ten sposób zrobić.
   U mnie już to zadziałało, a wcześniej straciłem mnóstwo czasu, aby znaleźć w internecie taką odpowiedź, która pokazywałaby dokładnie krok po kroku, jak to zrobić (mimo zapewnień autorów), bo tam trzeba mieć już wiedzę specjalistyczną.
   Dziękuję 🙂
   Marek Nowacki

 2. Dużo łatwiejsze rozwiązanie to zainstalowanie wtyczki o ile dobrze pamiętam secure wp – tam jedną z wielu opcji jest właśnie podmiana admina. Warto ta wtyczkę mieć u siebie. Pozdrawiam.

 3. Przydatny wpis, szczególnie dla osób które z automatu mają login admin:) Sam to niedawno zmieniłem, bo ostatnio plaga hakowania blogów na WordPressie się rozprzestrzenia.
  Pozdrawiam

 4. bardzo ciekawa metoda ale warto też wspomnieć że możemy w prosty sposób wyświetlać liczbę wszystkich użytkowników wordpress wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej wtyczki jak tu – download.net.pl/wordpress-zarejestrowani-uzytkownicy/n/8961/ i najzwyczajniej w świecie ustawić odpowiednie wyświetlanie za pomocą naszej strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.