Podstawowy pakiet wtyczek dla każdego blogera

Wtyczek dla silnika WordPress jest całe mnóstwo. Znajdziesz dużo wtyczek stworzonych w tych samych tematach. Czasami naprawdę nie wiadomo, która jest lepsza. W tym artykule chciałbym Ci zaprezentować kilka podstawowych wtyczek, które w pewnym sensie decydują o twojej przyszłości w internecie. Pamiętaj, to są tylko moje sugestie, ale podkreślam, że warto je wprowadzić w życie 😉 O tym jak instalować wtyczki możesz przeczytać w artykule Instalacja i konfiguracja wtyczek.
1. Rdzeń twojego bloga stanowią 2 wtyczki:

Ta wtyczka to bardzo ważna część SEO (Search engine optimization) czyli pozycjonowania. Dodaje metatagi oraz titletagi jak i pozwala dodawać opisy i słowa kluczowe do każdego wpisu na blogu. Bardziej dokładny opis znajdziesz TUTAJ

Wtyczka tworzy mapę twojej strony/bloga zgodną z sitemaps.org. Twoja mapa będzie dobrze współpracowała z przeglądarkami takimi jak google, ask.com, YAHOO! czy MSN Search. Bardzo przydatna wtyczka.
2. optymalizacja SEO (pozycjonowanie)

 • Sociable – dodaje linki na końcu każdego artykułu pozwalając na udostępnianie, polecanie twoich artykułów w popularnych serwisach jak  Dogg, Technorati i Twitter. T pomaga ludziom znaleźć twoją stronę czy bloga. Na szczęście ktoś mądry podjął się dodania polskich serwisów takich jak wykop, wyczaj to, blib, flaker, spis.pl, sfora.pl i wiele innych.
 • Sociable POLSKAdodaje wyżej wymienione polskie serwisy.
 • Ping Optimizer- bardzo dobra wtyczka, dzięki której twój blog wysyła aktualizacje kiedy opublikujesz nowy wpis do wszystkich serwisów pingujących. Jednak w dozwolony sposób. Ta wtyczka będzie bardzo użyteczna jeśli piszesz artykuły w języku angielskim. Niestety w Polsce nie znalazłem żadnego głównego pingomatu. Może będziesz pierwszy, który je stworzy? zachęcam 😉 . Ale zachęcam do przetestowania tej wtyczki, ponieważ zauważyłem, że pinguje ona do google, a to jest dla ciebie użyteczne.

3. Wtyczki ochronne. Wtyczki dbające o bezpieczeństwo twojego bloga.

 • Akismet – Ta wtyczka jest dołączona do instalacji WordPressa, więc powinieneś ją mieć zainstalowaną. Chroni przed komentarzami spamowymi. Dla statystyk potrzebujesz klucz API. ( Aby go wprowadzić, potrzebujesz konto na WordPress.com. Przejdź do profilu i skopiuj API key.
 • Simple CAPTCHA( Nie jest ona niezbędna, lecz użyteczna) – chroni od spamu ze strony web botów. Tworzy ona kod, który sprawdza, czy jesteś człowiekiem. Jest to denerwujące, lecz chroni przed botami.
 • Database Backup – ta wtyczka automatycznie tworzy backup baz danych twojego bloga i wysyła je na twój email. Chroni ona treść bloga w wypadku błędów na serwerach.

4. Inne wtyczki

 • Permalink Migrator – pomaga edytować linki na bardziej dogodne dla wyszukiwarek. Wiadomo od zawsze, że wyszukiwarki lubiły bezpośrednie, proste linki. Ponieważ w paru przypadkach trzeba się trochę pomęczyć, aby ustawić zadowalające cie linki poświęcę osobny artykuł. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Przyjazne linki w wordpress.
 • FCKEditor – Zaawansowany edytor tekstu w WordPress. Nie jest idealny, ale posiada wiele przydatnych funkcji.

Najbardziej potrzebujesz wtyczek z 3 pierwszych punktów ( Rdzeń bloga, optymalizacja SEO i wtyczki ochronne ).

Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również:

4 Responses

 1. Jakiś czas temu szukałem właśnie wtyczki do robienia wykopów itp.
  Dzięki za podpowiedź, gdyż ta, którą używałem na blogu o kreowaniu wizerunku i prowadzeniu dochodowej firmy nie odpowiadała moim wymaganiom.
  Poza tym umieszczona ona była wśród wtyczek w bocznym menu, a nie pod tekstem. Wielkie dzięki!
  Mam też małe pytanko do Ciebie odnośnie wtyczki Permalink Migrator. Czy faktycznie warto się angażować w tworzenie piękniejszych linków? Nie zawsze to się przekłada na pozycję w wyszukiwarkach, a obciąża kod wydłużając jego ładowanie.
  Według mnie najważniejszy jest kontent.
  Napisz do mnie na maila, czy masz może sposoby na obniżenie obciążenia i czasu ładowania strony na WordPressie. Dzięki

 2. Jeśli chodzi o linki, to jest wybór każdego z nas, jednak faktem jest to, że wyszukiwarki teraz zwracają uwagę w większym stopniu na linki, niż dotychczas. Zmianę schematu linków na /%post_id%/%postname%/ zauważyłem również na kilku blogach amerykańskich milionerów, którzy siedzą po uszy w SEO znają się na tym 😉 Natomiast Jeśli chodzi o tę wtyczkę, to nie jest konieczne jej instalowanie, jednak przy zmianie linków warto zainstalować wtyczkę http://wordpress.org/extend/plugins/permalinks-moved-permanently/. Na temat optymalizacji, napiszę Ci na maila jak również wrzucę na blog 😉

  1. A nie jest czasem tak, że edytujesz po publikacji wpis i za każdym razem po zaktualizowaniu pingujesz i możesz zostać uznany za spam? Wtyczka ma właśnie na celu ograniczyć pingi w krótkim odstępie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *