Domyślny login „admin” można bardzo łatwo zmienić za pomocą phpMyAdmin. W tym krótkim wpisie pokażę Ci krok po kroku, jak szybko i bez zbędnych problemów zmienić nazwę użytkownika WordPress.
Wpis archiwalny. Treść może być nieaktualna.
Jak już wspominałem na blogu, warto zmienić login WordPress ze względu na ryzyko włamania się ta twoją stronę. Jak zatem zmienić login admin w WordPress?
Pamiętaj, aby przed jakąkolwiek zmianą w bazie danych WordPress, czy plikach na blogu wykonać kopię zapasową bazy danych oraz plików!
1. Zaloguj się do phpMyAdmin
2. Wybierz bazę danych, w której chcesz zmienić login
Jeśli nie wiesz, z jakiej bazy danych korzysta twoja strona, otwórz plik wp-config.php, znajdujący się w głównym katalogu WordPressa i znajdź linijkę:
define('DB_NAME', 'TwojaBazaDanych'); // Example MySQL database name
3. Wybierz tabelę wp_users
Jeśli zmieniałeś prefiks tabel w bazie danych WordPress, prefix wp_ może być u ciebie inny.
4. W tabeli wp_users powinieneś zobaczyć wszystkich użytkowników, którzy są utworzeni na twoim blogu. Jeśli tylko ty prowadzisz bloga, zobaczysz w tabeli jeden rekord z użytkownikiem admin. Kliknij Edytuj aby rozpocząć operację.
5. W kolumnie user_login w polu wartość znajdziesz nazwę użytkownika, której obecnie używasz. Zmień ją na unikalną, wymyśloną przez siebie i kliknij Wykonaj.
Warto tutaj zaznaczyć, że nie musisz ustawiać takiego loginu, jaki chciałbyś, aby się wyświetlał przy publikacji wpisów. Nazwę użytkownika wyświetlaną na blogu możesz łatwo skonfigurować logując się do panelu administracyjnego w WordPress, następnie wybierz zakładkę Użytkownicy i dostosuj ustawienia według własnych potrzeb.
To wszystko! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w WordPress, zapisz się na biuletyn niżej oraz zobacz wpis o zabezpieczeniach WordPress.
Możesz mieć wypasionego bloga, którego podziwiają dosłownie wszyscy. Możesz zajmować pierwsze miejsca w Google na frazy po kilkadziesiąt tysięcy wyszukiwań miesięcznie. Możesz zarabiać tysiące z reklam, czy też kursów promowanych na blogu… Możesz również wszystko to stracić w ciągu zaledwie jednej chwili.
Dlatego tak ważna jest ochrona treści i bezpieczeństwo całej twojej strony. To, że twój hosting oferuje różne zabezpieczenia wcale nie czyni twojej strony w 100% bezpiecznej, a zagrożenie w sieci rośnie w ostatnich miesiącach w podwojonym tempie. Jeśli nie przykładasz wagi do zabezpieczenia swojej strony, pewnego dnia możesz być bardzo zaskoczony.
Do czego zmierzam? Lepiej szanuj swoją pracę i zabezpiecz swoje strony na WordPressie, bo zagrożenie jest coraz większe.
W Polsce bardzo mało mówi się o zabezpieczeniu WordPressa. Być może dlatego, że Internet nawet 2 lata temu nie był tak dobrze rozwinięty, jak ma to miejsce dzisiaj. Liczba internautów w Polsce rośnie bardzo szybko, a co za tym idzie – liczba hakerów, wirusów i innych plugastw również.
Tym wpisem chciałbym otworzyć cykl postów o bezpieczeństwie WordPressa. Napiszę kilka artykułów, jak skutecznie zabezpieczyć bloga WordPress, a zwieńczeniem mojej pracy będzie Raport PDF, który otrzymasz po zapisaniu się na moją listę mailingową.
Wracając do meritum, chciałbym Ci przedstawić kilka kroków, które powinieneś wykonać, aby twój blog był zabezpieczony.
[Pamiętaj, aby przed każdą zmianą, którą wprowadzisz u siebie zrobić porządny backup strony!!!]
b) Ustaw również silne hasło dla administratora strony i broń Boże nie zapisuj go w przeglądarce. Zamiast zapamiętywania haseł w przeglądarce polecam użyć wybrany menedżer haseł.
c) Zainstaluj wtyczkę Login Lockdown, aby kontrolować nieudane próby logowań do panelu admina. Wtyczka daje możliwość blokowania adresu IP po kilku (ustawionych przez Ciebie) błędnych próbach logowania.
2. Chroń treść oraz ustawienia strony
Regularnie wykonuj kopie zapasowe bazy danych oraz plików na serwerze. Dzięki wtyczce WP DB-Manager, możesz łatwo pobrać całą kopię bazy danych na swój dysk oraz zaplanować automatyczne wykonywanie backupów nawet co kilka godzin. Wtyczka daje możliwość również wysyłania kopii zapasowych na adres email. Zobacz również, jak odzyskać bazę danych w WordPress.
Raz na jakiś czas zadbaj również o bezpieczeństwo plików na serwerze. Zawsze lepiej jest mieć kopię zapasową wszystkich plików na swoim dysku. Przynajmniej raz w miesiącu zmieniaj hasło FTP.
3. Zabezpiecz bloga przed atakami typu SQL Injection
W tym celu zmień Prefix tabel w WordPress. Domyślny prefix to wp_. W ten sposób utrudnisz ataki hakerowi używającemu SQL Injection.
Prefix powinieneś zmienić przy instalacji WordPressa, jeśli jednak masz już zainstalowanego bloga, również jest taka możliwość. Możesz to zrobić w prosty sposób korzystając wtyczkę WP Security Scan.
4. Podwój ochronę przed atakami hakerów & malware
Zintegruj bloga WordPress z WebsiteDefender bądź Sucuri + BulletProof Security. Jeśli chodzi o mnie, testuję różne opcje ochrony, lecz najbardziej odpowiadają mi usługi WebsiteDefender.
Website Defender udostępnia darmową wtyczkę Secure WordPress, którą koniecznie powinieneś zainstalować. Możesz również przetestować BulletProof Security, lecz nie ma potrzeby używania obydwu wtyczek.
Zabezpiecz WordPress automatycznie dokonuje kilku ważnych zmian w WordPress, które dodatkowo zwiększają twoją ochronę.
Wtyczka usuwa informację o wersji WordPressa, łącznie z 'feed’; pokazuje wersję WordPress’a tylko użytkownikom mającym prawa do edycji wtyczek. Tworzy również plik index.php w folderach wtyczek i szablonów aby uniemożliwić listowanie folderów. Blokuje także złośliwe wywołania URL (malicious URL requests)
5. Codziennie skanuj bloga
Website Deffender umożliwia również automatyczne skany twojego bloga w poszukiwaniu włamań, wirusów, malware, złośliwych skryptów itp. Automatycznie wysyła powiadomienia email oraz wyświetla porady, co i jak zmienić, aby twój blog był bezpieczny. Aby sprawdzić, czy twoja strona nie jest zainfekowana, możesz również skorzystać ze skanera Sucuri.
6. Zintegruj się z CloudFlare
Mam tutaj na myśli świetne rozwiązanie wielu problemów – Content Delivery Network + funkcje zabezpieczające i optymalizujące, które opiszę po zakończeniu cyklu artykułów o bezpieczeństwie.
Jeśli nie chcesz, aby twoja strona została zablokowana przez Google, zniszczona przez hakerów, czy zarażona przez wirusy, zacznij dbać o bezpieczeństwo swojej strony. Sam zostałem zaatakowany na początku lutego 2012, więc mogłeś zaobserwować, co działo się z moją stroną… Na szczęście po kilku latach nauki i testowania różnych rozwiązań mój blog jest o wiele bardziej bezpieczny, niż nawet kilka miesięcy temu 😉
Niestety, przy przenoszeniu bloga na inny serwer musimy własnoręcznie zmienić adresy url na nowe. Dzieje się tak, ponieważ WordPress przechowuje adres strony w swojej bazie danych. Więc kiedy przenosisz bazę danych, równocześnie zachowujesz również stary adres url strony.
W tym wpisie chciałbym opisać trzy podstawowe sposoby na zmianę adresu bloga WordPress:
Zmiana url za pomocą Velvet Blues Update URLs
Zmiana adresu za pomocą Search and Replace
Edycja w pliku wp-config.php
Zmiany w bazie danych WordPress (phpmyadmin)
Wszystkie metody przetestowałem. W tutorialu „Jak przenieść bloga WordPress na nowy serwer” opisałem zmianę adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace, lecz jeśli chcesz tylko zmienić adres strony, polecam opcję pierwszą – zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Velvet Blues Update URLs. Jest to najprostsza, najbardziej popularna obecnie na świecie metoda, a co najważniejsze – skuteczna.
1. Zmiana adresu strony za pomocą Velvet Blues Update URLs
Aby zmienić wszystkie adresy na blogu(wpisy, kategorie, tagi, załączniki, multimedia) na nowe, wystarczy zainstalować wyżej wymienioną wtyczkę Velvet Blues Update URLs i za pomocą kilku kliknięć rozwiązać problem.
Po instalacji wtyczki wybierz Ustawienia z prawego panelu i następnie Update URLs.
W polu Old URL wpisz stary adres bloga, z kolei w polu New URL wpisz nowy adres bloga wordpress. Pod spodem zaznacz, jakie adresy mają być zmienione. Jeśli przenosisz całego bloga na inną domenę, polecam zaznaczyć 4 pola od góry(SCREENSHOT #2)GUIDs lepiej zostaw w spokoju, chyba że chcesz wkurzyć swoich czytelników kanału RSS 😛
2. Zmiana adresu strony za pomocą wtyczki Search and Replace
Jak zmienić wszystkie adresy URL opisałem w 7 kroku artykułu jak przenieść bloga WordPress. Search and Replace ma szerokie zastosowanie i służy nie tylko do zmiany adresów. Posiada również nieco trudniejszy do zrozumienia interfejs, dlatego jednak dla początkujących polecam 1 sposób 😉
3. Edycja pliku wp-config.php
Jeśli nie chcesz używać wtyczek, możesz również dodać dwie linijki kodu do pliku wp-config.php:
Nie zapomnij zmienić twojanowastrona.pl na swój poprawny adres.
4. Zmiany w bazie danych WordPress przez phpMyAdmin
Aby zmienić adresy na stronie WordPress, zaloguj do bazy danych na nowym hostingu przez phpMyAdmin, wybierz odpowiednią bazę danych(tą, którą podłączyłeś pod przeniesiony blog) i następnie kliknij SQL. Zobacz 4 Krok – Przenoszenie Bloga na Nowy Serwer
Aktualizacja Opcji WordPressa – KOD #1
UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value,
'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl')
WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
Aktualizacja adresów wpisów i stron w WordPress – KOD #2
UPDATE wp_posts SET guid =
replace(guid, 'http://staradomena.pl','http://nowadomena.pl');
Aktualizacja linków na stronach i we wpisach – KOD #3
UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://staradomena.pl', 'http://nowadomena.pl');
Aby przekierować pozostałe adresy url, które nie zostały zmienione, utwórz nowy plik .htaccess w nowym folderze i dodaj poniższy KOD #4
Nie zapomnij zmienić (staradomena.pl & old-domain.com na stary adres oraz nowadomena.pl & newdomain.com na nowy adres 😉
To wszystko, jeśli udało Ci się zmienić adres z powodzeniem, lub może masz swój sposób na zmianę adresu strony w wordpress, podziel się z nami w komentarzu.
W tym artykule szczegółowo opiszę przenoszenie WordPressa na inny serwer. Jak przenieść go na nową domenę bądź przenieść bloga z domeną na inny hosting. W kilku krokach przedstawię Ci czynności, które musisz wykonać, aby poprawnie przenieść bloga.
Aby przenieść bloga na nową domenę, w pierwszej kolejności musisz kupić, dodać domenę do nowego hostingu i przygotować miejsce na bloga.
Jeśli masz dodaną domenę oraz przygotowane miejsce na nowym hostingu możesz zacząć migrację bloga na nowy hosting.
W tym celu usuń wszystkie nieużywane wtyczki, szablony, niepotrzebne pliki z katalogu wp-content. Wszystko po to, żeby kopia twojego bloga nie zajmowała wiele miejsca, a zawierała tylko istotne foldery i pliki.
Jeśli jednak nie wiesz, co jest istotne, a co nie, skopiuj cały folder wp-content na twardy dysk.
Na nowy hosting potrzebujesz przenieść bazę danych, katalog wp-content oraz foldery i pliki, które sam utworzyłeś w katalogu głównym WordPressa. Zacznijmy zatem po kolei.
1. Skopiuj katalog wp-content/ na swój twardy dysk
Aby to zrobić, zaloguj się na konto FTP za pomocą klienta FTP (np. FileZilla). Przejdź do katalogu, gdzie znajduje się instalacja WordPressa i pobierz go na dysk jak na przykładzie poniżej:
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #1
Pamiętaj, że im więcej niepotrzebnych wtyczek, szablonów, katalogów z backupami, tym dłużej klient FTP będzie pobierał dane na dysk.
2. Skopiuj utworzone przez ciebie pliki i foldery
Jeśli utworzyłeś własnoręcznie jakieś foldery, pliki w głównym katalogu WordPressa, skopiuj je również na komputer. Nie kopiuj jednak plików utworzonych przy instalacji. Pobierz tylko te, o których wiesz, że zostały utworzone przez ciebie. Żadnych plików konfiguracyjnych nie trzeba kopiować.
UWAGA: Jeśli wprowadzałeś zmiany w pliku .htaccess oraz wp-config.php, bądź przypuszczasz, że mogła to zrobić zainstalowana przez Ciebie wtyczka, skopiuj również pliki .htaccess oraz wp-config.php (Pliki te znajdują się w głównym katalogu WordPressa)
3. Wykonaj kopię bazy danych
Bardzo ważny krok, bez którego twój blog nie będzie działał. W bazie danych znajdują się informacje na temat konfiguracji całego bloga, od wtyczek, przez motywy, loginy, aż po rewizje wpisów.
Kopię bazy danych możesz wykonać na kilka sposobów. W tym artykule pokażę ci, jak wykonać backup za pomocą wtyczki WP-DB Manager. Jeśli nie wiesz, jak instalować wtyczki, zobacz tutaj. Jeśli używasz WP-DB-Backup, przeczytaj ten wpis.
Po instalacji wtyczki w prawym panelu administracyjnym będzie widoczna zakładka Database (Screenshot #2). Wybierz BackUp DB i jak na zrzucie ekranu #2 kliknij BackUp.
Jeśli blog, który przenosisz zawiera mnóstwo danych, zaznacz również GZIP Database Backup File.
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #2
Jeśli chcesz pobrać bezpośrednio kopię bazy danych na dysk, kliknij zakładkę Manage DB Backup, zaznacz wersję kopii i pobierz na dysk.
Kiedy już masz gotową bazę danych na dysku, możesz zacząć przenoszenie strony na nowy hosting.
Jeśli posiadasz hosting na az.pl, instalacja zajmie ci 2 minuty. Z pola Najpopularniejsze aplikacje wybierz Blog WordPress i następnie Install (zrzut ekranu #3 oraz #4)
Jeśli chcesz zainstalować bloga w głównym katalogu WordPressa, wyczyść pole In Directory(zrzut ekranu #5). Admin Username, Admin Password oraz Admin Email najlepiej ustaw zgodnie z danymi bloga na starym serwerze. Zapamiętaj, a najlepiej zapisz nazwę nowej bazy danych (aby wiedzieć, którą bazę danych będziesz aktualizował przez phpmyadmin w kroku numer 6).
Jeśli poprawnie wypełniłeś wszystkie szczegóły, kliknij przycisk Install, aby zainstalować bloga.
5. Zaktualizuj katalog wp-content
Teraz zaloguj się na swoje NOWE konto FTP i podmień cały katalog wp-content/ na ten ze starego serwera. Aby to zrobić poprawnie, najpierw usuń wp-content/ na nowym serwerze (razem z plikami) i następnie wgraj katalog, który skopiowałeś na dysk ze starego serwera. Przesyłanie zajmie trochę czasu, dlatego poczekaj, aż wszystkie pliki zostaną poprawnie przesłane na serwer.
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #6
6. Zaktualizuj bazę danych
Instalując nowy blog na nowym hostingu i domenie utworzyłeś również nową bazę danych. Aby wszystko działało poprawnie, musisz usunąć nowo powstałą bazę i wstawić kopię bazy danych ze starego serwera. Jak to zrobić szczegółowo opisałem już we wpisie WordPress BackUp od paragrafu „WordPress – dzyskiwanie bazy danych”.
Aby zaktualizować bazę danych, zaloguj się do phpmyadmin.
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #7
Po lewej stronie zobaczysz listę baz danych. Odszukaj nazwę nowej bazy danych z kroku 4 i wybierz ją. Jeśli posiadasz hosting na az.pl, nazwa danych będzie również poprzedzona loginem, jak na zdjęciu poniżej:
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #8
Zaznacz wszystkie tabele, wybierz Usuń z rozwijanego menu i potwierdź akcję. Jeśli nie jesteś pewny, jak to zrobić, przeczytaj mój wpis na temat odzyskiwania bazy danych (link wyżej).
Jeśli twoja nowa baza danych jest już wyczyszczona, zaimportuj kopię bazy danych ze starego serwera(zrzut ekranu #8 niżej). Wybierz zakładkę Import, następnie Lokalizację pliku tekstowego i w prawym dolnym rogu wciśnij Wykonaj.
Jak przenieść bloga – zrzut ekranu #9
Twoja baza powinna działać poprawnie. Sprawdź teraz swoją nową stronę. Jeśli przenosiłeś bloga na nową domenę, prawdopodobnie linki na nowej stronie w dalszym ciągu będą odwoływać się do starej domeny. Dzieje się tak dlatego, że WordPress zapamiętuje adres strony właśnie w bazie danych. Lecz tutaj mam dla Ciebie świetną wiadomość. Nie musisz grzebać w bazie danych w poszukiwaniu starych linków i zmieniać je na nowe.
7. Zaktualizuj „site url” w bazie danych WordPress
Jest wiele sposobów, aby zaktualizować adres url bloga na nowej domenie. Możesz ustawiać zapytania w phpmyadmin, dodać kod do pliku wp-config.php. Lecz ja polecam zainstalować wtyczkę Search and Replace. Dzięki niej ustawisz poprawne adresy na całym blogu 3 kliknięciami myszy! Wtyczkę przetestowałem dzisiaj i jest tak prosta w obsłudze, jak dodawanie wpisów na blogu 😉
Aby zmienić adres bloga na nowy, zaloguj się do panelu administracyjnego bloga WordPress i zainstaluj wtyczkę Search and Replace. Następnie wybierz z lewego panelu Narzędzia(Tools) -> Search & Replace (zrzut ekranu #9) i zaznacz All search/replace! W polu Search for wpisz stary adres url Natomiast w polu Replaced with wpisz nowy adres url, jak na przykładzie poniżej:
Jak przenieść bloga – SCREENSHOT #10
Następnie kliknij Go> i to wszystko! Twój blog powinien działać, jak należy 😉
Daj znać, czy ci się udało w komentarzu. Jeśli masz jakieś pytania, problemy z przenoszeniem bloga wordpress czy to na nowy hosting, czy domenę, podziel się w komentarzu lub zadaj mi pytanie korzystając z formularza kontaktowego.
Jak uruchomić WordPress MU? Od wersji 3.0 WordPress dodał sieć do głównej paczki instalacyjnej WordPressa.
Co to oznacza dla nas, użytkowników WordPressa? Nie musimy już ściągać oddzielnych plików instalacyjnych WordPress MultiSite, lecz jedyną rzeczą, którą należy zrobić, to uruchomienie sieci na zainstalowanym już blogu WordPress.
WordPress pozbył się więc problemu z przenosinami zwykłego bloga na WordPressie na MU WordPress. Pamiętaj, że najpierw musisz włączyć WildCard dla domeny w hostingu, na którym chcesz uruchomić WordPress MultiSite.
Jeśli chcesz włączyć funkcję MultiSite na swoim blogu, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, które opisuję poniżej.
Instalacja WordPress MultiSite
Zanim zaczniesz cokolwiek edytować, skopiuj sobie plik .htaccess oraz wp-config.php na swój dysk, aby zachować kopię zapasową. Utwórz również kopię zapasową bazy danych, w razie gdyby instalacja zakończyła się niepowodzeniem.
Zanim zaczniesz cokolwiek edytować, skopiuj sobie plik .htaccess oraz wp-config.php na swój dysk, aby zachować kopię zapasową. Utwórz również kopię zapasową bazy danych, w razie gdyby instalacja zakończyła się niepowodzeniem.
Zaloguj się do serwera przez klienta FTP i przejdź do głównego katalogu, gdzie zainstalowałeś WordPress. Następnie znajdź plik wp-config.php. Kliknij prawym przyciskiem myszy i następnie Edytuj, jak na zrzucie niżej (do edycji pliku użyj programu notepad++).
Następnie znajdź linijkę:
define ('WP_LANG', ' ');
bądź, jeśli masz już zainstalowaną polską wersję WordPress:
define ('WP_LANG', 'pl_PL ');
Teraz, pod tą linijką dodaj nową:
define ('WP_ALLOW_MULTISITE' , true);
W ten sposób włączyłeś możliwość uruchomienia sieci na twoim blogu. Teraz zapisz plik wp-config.php, zaloguj się do panelu administracyjnego bloga i przejdź do zakładki Narzędzia. Zobaczysz tam nowo powstałą podstronę Sieć. Przejdźmy zatem do szczegółów uruchamiania sieci.
Uruchomienie WordPress MultiSite
Wybierz zakładkę Narzędzia-> SIEĆ. Zobaczysz powiadomienie podobne do prezentowanego na poniższym zrzucie:
Zgodnie z pouczeniem, przed wykonaniem jakichkolwiek czynności, wyłącz wszystkie wtyczki. Jeśli używasz Google xml sitemap, mam dla Ciebie przykrą wiadomość – niestety nie jest ona kompatybilna z WordPress MultiSite. Jednak do tworzenia map stron możesz z powodzeniem stosować o wiele bardziej kompletną wtyczkę SEO – WordPress SEO by Yoast.
Jeśli wyłączyłeś wtyczki, możesz teraz uruchomić instalację sieci. Na ekranie pojawią się 3 kroki, które musisz wprowadzić w swojej instalacji WordPressa, aby wszystko działało bez zarzutów.
1. Najpierw utwórz katalog blogs.dir w katalogu wp-content. Ścieżka dostępu do katalogu blogs.dir powinna wyglądać w ten sposób:
Gdzie w miejsce twojblogwordpress wstaw sobie katalog, gdzie zainstalowałeś WordPress.
2. Jeśli utworzyłeś katalog blogs.dir, przejdź do kroku drugiego. Tutaj musisz skopiować prezentowany kod i wkleić go do pliku wp-config.phpNAD linijką:
/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */
Na poniższym zrzucie ekranu dokładnie widać, gdzie powinieneś wkleić kod:
3. Wróć teraz do zakładki Sieć w panelu administracyjnym WordPressa. Krok 3 nakazuje skopiować prezentowany kod do pliku .htaccessw głównym katalogu WordPressa.
Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że masz utworzoną kopię zapasową pliku .htaccess. Pamiętaj również, że musisz dodać podany kod do pliku .htaccess, który znajduje się w głównym katalogu WordPressa.
Po pomyślnym dodaniu kodu pamiętaj, aby zapisać plik 😉 Jeśli wykonałeś poprawnie wszystkie powyższe kroki, to właśnie uruchomiłeś WordPress MS. Jedyną rzeczą, jaka Ci została do zrobienia, to ponowne logowanie. Na stronie uruchamiania sieci w panelu WordPressa pod 3 krokiem znajdziesz link do ponownego logowania.
Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, podziel się nimi zostawiając komentarz.
Jeśli aktualizujesz WordPress’a automatycznie w panelu administracyjnym, możesz napotkać pewien problem, który na szczęście w żadnym wypadku nie jest groźny. Jednak czasem nie możemy sobie poradzić z błahymi rzeczami i często niepotrzebnie popadamy w panikę, zamiast spokojnie rozwiązać problem 😉
Ostatnio, przy aktualizacji WordPressa do wersji 3.1 za szybko wyłączyłem okno aktualizacji i przy próbie wejścia na blog otrzymałem zamiast mojego bloga – komunikat:
"Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance"
Szybko zdałem sobie sprawę, że to nic poważnego, chociaż na pierwszy rzut oka można się przestraszyć 😉 Masę ludzi ma z tym sporo problemów, a jego rozwiązanie jest banalnie proste. A więc przejdźmy do rzeczy.
Dlaczego pojawia się komunikat maintenance?
Podczas automatycznej aktualizacji, WordPress tworzy w głównym katalogu instalacji bloga tymczasowy plik .maintenance, aby zapobiec nieprawidłowemu wyświetlaniu się stron całego bloga podczas trwania procesu aktualizacji. Po aktualizacji WordPress usuwa plik i na twoim hostingu powinien śmigać nowiuśki WP 😉
Jednak kiedy aktualizacja zostanie przerwana z jakiegoś powodu, wtedy plik .maintenance nie zostanie usunięty i nikt, łącznie z tobą nie jest wstanie wejść na blog… bez obaw 😉 Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste.
Rozwiązanie problemu z komunikatem maintanance
Jedyną rzeczą, którą trzeba wykonać, to usunięcie pliku .maintenance ręcznie. Aby to zrobić, podłącz się do serwera przez klienta FTP i usuń ten plik.
Czasem możesz go nie widzieć, ponieważ twój klient FTP nie widzi plików tymczasowych. Jeśli używasz filezilli, kliknij na SERWER → Wymuś wyświetlanie plików ukrytych.
Kiedy usuniesz plik, z pewnością będziesz mógł swobodnie wejść na swój blog, lecz automatyczną aktualizację prawdopodobnie będziesz musiał wykonać jeszcze raz.
Jak sprawdzić, czy musisz od nowa aktualizować blog?
To proste, zobaczysz powiadomienie o nowej wersji WordPress.
Jak widzisz, takie banalne rzeczy mogą nam przysporzyć sporo problemów. Niektórzy usuwali całe blogi i instalowali od nowa…
Mam nadzieję, że mój wpis uchroni cię przed tak nieprzemyślanymi ruchami 😉
Chmod – (ang. change mode – zmiana atrybutu) – polecenie zmiany zezwoleń dostępu do plików w systemach uniksowych.
Aby zmienić prawa twoich plików, potrzebujesz mieć dostęp do twojego konta FTP, na którym umieszczone są twoje pliki WordPressa.
Wpis archiwalny. Treść może być nieaktualna.
Aby połączyć się z kontem FTP potrzebny jest klient FTP. Osobiście polecam Fillezillę. Jak podłączać się do konta FTP za pomocą tego klienta opisałem już w tym tutorialu.
Kiedy jesteś już podłączony do twojego konta FTP, kliknij prawym przyciskiem myszy na folderze/pliku w którym chcesz zmienić prawa i wybierz Prawa pliku...
Masz możliwość zmienić Chmody zaznaczając odpowiednie kwadraciki. Najważniejsze wartości dla plików:
600 – Tylko właściciel ma prawo do odczytu i zapisu.
640 – Właściciel ma prawo do zapisu i odczytu, a reszta tylko prawo odczytu.
666 – Wszyscy mają prawo do odczytu i zapisu.
700 – Tylko właściciel ma prawo do odczytu, zapisu, uruchomienia.
755 – Właściciel ma wszystkie prawa do pliku, reszta tylko prawo do odczytu i uruchomienia.
777 – Wszyscy mają pełne prawa (nie zalecane).
744 – Właściciel ma pełne prawa do katalogu, reszta ma prawo do odczytu.
Wybierz prawa, które cię interesują i kliknij OK. Możesz również nadać te same prawa dla całego katalogu (w tym również dla plików zawartych w danym katalogu). Aby to zrobić zaznacz przejdź do podkatalogów i zastosuj do wszystkich plików i podkatalogów. Możesz również wybrać tylko do wpisów lub tylko do podkatalogów.
Instalacja WordPressa używając Fantastico jest banalnie prosta. Cała instalacja zajmuje około 2,3 minuty i wymaga od Ciebie 3,4 kliknięć myszką.
Jednak wiele ludzi uważa, że instalacja wordpressa jest nie do wykonania, lub napotykają za dużo problemów, dlatego postaram się opisać jak zainstalować wordpressa krok po kroku.
Instalacja wordpress krok po kroku
Moje przykłady, które zamieściłem są w języku angielskim, ponieważ zostały wykonane w cPanelu HostGatora.
cPanel obsługuje jedne z największych firm hostingowych chociażby bluehost, justhost czy wspomniany hostgator.
Z cPanelu zaczynają korzystać nawet Polskie firmy jak na przykład az.pl – ogromna zmiana na plus w porównaniu do wcześniejszego oprogramowania (co jednak nie zmienia faktu, że ich serwery są tragicznie wolne).
Jeśli zarządzasz hostingiem przez cPanel znajdź sekcję Software/Services (w j. polskim oprogramowanie itp.) i uruchom Fantastico.
Po lewej stronie zobaczysz nawigację, po prawej zaś opis. Wybierz WordPress z działu Blogs po lewej stronie.
Następnie, jak zaznaczono na obrazku uruchom Nową Instalację (New Installation) i postępuj wg poniższych wskazówek.
Wybierz domenę(subdomenę) gdzie zamierzasz zainstalować WordPress
Sugeruję tutaj zostawić to pole puste, chyba, że chcesz zainstalować WordPress’a w innym katalogu na domenie
np. public_html/twojadomena/blogwordpress
Wpisz kolejno nazwę administratora i hasło – te dane będą Ci potrzebne przy logowaniu do PA
Tutaj z kolei swój nick, widoczny przy publikacji postów
(Zaleca się, żeby był inny od nazwy administrator czy admin)
Dalej wpisz adres email,
Nazwę Twojego bloga/strony oraz opis strony, po czym uruchom instalację klikając Instaluj WordPress
Zobaczysz informacje o automatycznie utworzonej bazie danych i url strony. Aby zakończyć instalację kliknij Finish Installation (Zakończ instalację).
Gratulacje, Twój blog został pomyślnie zainstalowany. Jeśli masz jakieś problemy, podziel się z nami w komentarzu.
Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważną stroną na blogu jest strona kontakt. Jest ona jedną z niezbędnych stron na twoim blogu. Ułatwia twoim czytelnikom dotarcie do ciebie, skontaktowanie się z tobą. Pamiętam, jak bardzo się denerwowałem, kiedy chciałem o coś zapytać pewnego blogera i za nic w świecie nie mogłem znaleźć informacji, jak się z nim skontaktować, czy w ogóle znaleźć informację o nim.
Strona kontaktowa jest sporym ułatwieniem dla twoich czytelników, czy w przypadku komercyjnej strony – klientów.
Kontakt na blogu jest również źródłem wiarygodności twojego bloga. Przekonuje czytelników, że nie boisz się konwersacji, jesteś pewny co do wpisów pisanych na blogu, co zwiększa twoją autentyczność.
Jeśli tworzysz stronę kontakt, najlepiej podaj swój e-mail, skype lub gg. Niebanalnym rozwiązaniem może być również formularz kontaktowy. Przykład strony kontaktowej możesz znaleźć na moim blogu (https://netbloger.pl/kontakt).
W polu wyszukiwania wpisz Contact Form 7 i zainstaluj ją.
Wtyczka jest na tyle popularna, że posiada również polską wersję językową. Daje ona możliwość uruchomienia na blogu dowolną liczbę formularzy jednocześnie. Posiada również ochronę antyspamową (Akismet oraz CAPTCHA), którą możesz oczywiście kontrolować.
Wtyczka jest bardzo prosta i łatwa w użyciu. Wystarczy tylko skopiować kod i wkleić go na stronie, we wpisie lub w widżecie. Możesz dowolnie konfigurować wtyczkę według własnych potrzeb. Masz możliwość dodawania tagów, check boksów, radio boksów itp. Wtyczka oferuje również otrzymywania wiadomości z formularza umieszczonego na stronie na dwa różne adresy email.
Dodatkowo, możesz ustawić własne wiadomości z podziękowaniem za dodanie wiadomości itd. Wtyczka również łatwo integruje się z przeróżnymi wtyczkiami (na przykład z programami partnerskimi) dzięki czemu możesz przyjmować i zliczać leady.
Jest to bardzo prosta w konfiguracji wtyczka, która posiada wiele przydatnych funkcji. Opis wtyczki znajdziesz na stronie , gdzie możesz ją pobrać i zainstalować na swoim blogu.Jeśli nie wiesz, jak instalować wtyczki, zapisz się na darmowy, emailowy kurs wordpress dla zielonych, lub przeczytaj wpis Jak instalować wtyczki.
Jednak moją ulubioną wtyczką jest płatna wtyczka – Gravity Forms. Posiada ona o wiele szersze zastosowanie, które opiszę w osobnym artykule. Przykład działania wtyczki Gravity Forms możesz zobaczyć na stronie kontaktowej (obecnie na stronie kontaktowej używam wtyczki WP Forms – aktualizacja 02.2025).
NotePad++ to mały, jednak bardzo użyteczny edytor kodów źródłowych. Jeśli zamierzasz edytować pliki w swoim blogu, jest on dla ciebie niezbędny. Pozwala on uniknąć problemów z niepoprawnym kodem, czy białymi znakami. Krótko mówiąc, Jest to NotePad na sterydach 😉
Naprawdę warto go zainstalować, szczególnie jeśli dużo edytujesz. Kiedyś było wiele problemów z instalacją WordPress tylko z tego względu, że przy wpisywaniu danych do wp-config.php użytkownik zostawiał tak zwane białe znaki, które ciężko było zauważyć w zwykłym Notepadzie.
Jedna spacja, enter i już coś nie grało, nie pasowało. Niektóre hostingi nawet do dzisiaj wymagają ręcznej edycji pliku wp-config.php.
Aby ustawić NotePad++ jako domyślny edytor w kliencie FTP FileZilla, Włącz FZ, następnie wejdź w EDYTUJ → Ustawienia… Z panelu po lewej strone wybierz stronę Edycja pliku. Dalej zaznacz opcję Użyj własnego edytora i wybierz ścieżkę dostępu do NotePada++ ( określ miejsce zainstalowanego programu ). Nie zapomnij zapisać ustawień.