Jak dodać widżety w stopce szablonu WordPress?

Ostatnio stopki w szablonach WordPress coraz częściej są rozbudowywane. Coraz więcej szablonów oferuje w stopce różne widżety. Możemy umieszczać informacje o sobie, kategorie wpisów, archiwum i inne gadżety. Nie ukrywajmy, ta funkcja uatrakcyjnia bloga i pomaga mu być bardziej przejrzystym.
Jednak wiele szablonów nadal nie oferuje możliwości dodawania widżetów w stopce szablonu. Jednak jest możliwość utworzenia sobie możliwości dodawania widżetów. Jest to wbrew pozorom nietrudna sprawa. Potrzebujesz edytować 3 pliki: functions.php, footer.php oraz style.css. To wszystko! Pamiętaj jednak, aby wykonać edycję poprawnie, podążaj za wszystkimi moimi wskazówkami. Do edycji plików polecam używać bardzo dobrego programu Notepad++.

Jak zatem dodać paski dodawania widżetów do stopki w WordPress?

Jeśli już posiadam np. 2 paski boczne w swoim szablonie i chcę, aby w stopce wyświetlały się 3, potrzebuję razem 5 pasków dodawania widżetów ( Jeśli nie wiesz ile ich masz, otwórz w Panelu Administracyjnym Wygląd -> Widgety. Tam zobaczysz, ile posiadasz pasków ). Jeśli dla przykładu chcę wyświetlać w stopce 4 paski z widżetami i domyślnie w szablonie posiadam 2 paski, razem będę potrzebował 6. Dlaczego o tym piszę? Jest to ważne przy edycji pliku function.php. My będziemy się trzymać tej wersji z 5 panelami (2 boczne + 3 w stopce).

Edycja pliku functions.php

Plik functions.php znajdziesz w katalogu /wp-content/themes/TWÓJ_SZABLON. Jeśli nie posiadasz go, a masz możliwość dodawania widżetów w szablonie, po prostu utwórz go i wklej do niego poniższy kod. Oczywiście, jeśli chcesz mieć w sumie 4,6 czy więcej widżetów, zmień liczbę w podanym kodzie na optymalną dla ciebie i wklej do pliku functions.php.

<?php
if ( function_exists('register_sidebar') )
register_sidebars(5,array(
'before_widget' => '',
'after_widget' => '',
'before_title' => '<h4>',
'after_title' => '</h4>',
));
?>

Następnie musisz musisz pokazać, gdzie twoje nowe paski z widżetami będą wyświetlane na stronie. Aby widżety poprawnie wyświetlały się w stopce, potrzebujesz zmienić troszkę plik footer.php.

Edycja pliku footer.php

Otwórz plik footer.php i zaraz  nad tą linijką:

<div id="footer">
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również:

One Response

 1. Cześć,
  jak umieścić te widgety w stopce w trzech lub czterech kolumnach?
  Pozdrawiam
  Darek
  Jestem zielony w tym temacie: czy jest możliwość żebym przesłał Tobie te trzy pliki a Ty bys je zmodyfikował?
  Dzięki z góry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *